Ma puteti ajuta cu un raspuns?

Negi

Postata de Chesaru Denisa cu 2 luni in urma.

Acum 3 zile m-am dat cu verolit foarte deoarece am un neg la mana dreapta langa unghie, pe degetul arătător. Dupa ce am aplicat verlit forte s a creat o coaja alba. Degetul îmi pulsează, ma doare, dar nu stiu cum ar trebui sa dispară coaja respectiva sa vad dacă mai am Negul sau nu. M-ati putea ajuta?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Coaja alba pe care o vedeti este un rezultat normal al tratamentului cu Verolit. Durerea si pulsatiile sunt de asemenea frecvente si pot aparea ca urmare a reactiei organismului la tratament. Coaja ar trebui sa se indeparteze de la sine, nu incercati sa o indepartati fortat pentru ca riscati sa va raniti si mai mult pielea. Daca doriti sa vedeti daca negul a disparut, va trebui sa asteptati pana cade acea coaja.

In cazul in care negul nu a disparut complet sau daca simptomele persista, va recomandam sa mergeti la un medic dermatolog pentru un consult.

Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/negii-sau-verucile-de-ce-apar-si-cum-se-trateaza_16381

Chesaru Denisa

acum 2 luni

Bună seara! Va mulțumesc ca ati răspuns. Va mai adresez o întrebare. Dupa cat timp se va indeparta acea pelicula? Menționez ca am început tratamentul cu verolit forte de sâmbătă seara, iar în acest moment pelicula s-a strâns la bază și s-a înălțat un pic. Este normal?