Candilomatoza perianala , cum pot scapa ?

Negi

Postata de Mario cu 2 luni in urma.

De 3 luni am aflat ca sunt infectat cu virusul hpv , am fost la un dermatolog , care mi a prescris condyline , am început tratamentul dar nici o rezolvare . Ma poate îndruma cineva cu tratament bun sau trebuie neapărat operație. Precizez ca negii în forma de " conopida " sunt cam mari . Mulțumesc

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Pentru condiloamele anale cauzate de virusul HPV poate fi necesar un tratament mai intensiv. Medicamentele prescrise de dermatolog, precum Condyline, pot fi eficiente, dar este posibil sa fie nevoie de mai mult timp pentru a vedea efectele. Daca medicamentele nu rezolva problema, alte optiuni de tratament pot include crioterapia (inghetarea condiloamelor), electrocauterizarea (arderea condiloamelor) sau excizia chirurgicala.

Este important sa urmezi indicatiile medicului tau si sa ii comunici orice schimbari pe care le observi. In plus, trebuie sa fii constient ca, chiar si dupa tratament, virusul HPV poate persista in corp, ceea ce inseamna ca condiloamele pot reaparea.

Pentru a te asigura ca primesti cel mai bun tratament posibil, este recomandat sa discuti cu un specialist in proctologie.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/proctologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/HPV-si-cancerul-de-col-uterin/negii-anali-simptome-cauze-si-tratament_17948

Mario

acum 2 luni

Am fost la proctologie și de acolo ma trimis la un dermatolog , mi a înghețat prima data după care mi a zis sa ma dau cu soluție condilyne , dar nu are nici un rezultat