Am negi anali exterior sunt bărbat pot folosi bicarbonat de sodiu pentru ai îndepărta definitiv?

Negi

Postata de Radu I cu 7 luni in urma.

Pot să pun bicarbonat în ligheanul cu apă să pot înlătura negi anali exterior la bărbat?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Bicarbonatul de sodiu este un ingredient comun folosit in remedii casnice, dar nu exista suficiente dovezi stiintifice care sa sustina ca poate indeparta definitiv negii anali exteriori. Necroza (moartea tesutului) poate fi un efect secundar si nu este recomandata utilizarea sa pe pielea sensibila a zonei anale.

Daca aveti negi anali, cel mai bine este sa consultati un medic specialist, cum ar fi un dermatolog sau un proctolog, pentru evaluare si tratament adecvat. Acestia va pot sugera optiuni precum crioterapia (inghetarea negilor cu azot lichid), aplicatii de medicamente topicale sau alte proceduri necesare pentru indepartarea lor.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/HPV-si-cancerul-de-col-uterin/negii-anali-simptome-cauze-si-tratament_17948