Foraj decompresie osteonecroza gradul II?

Necroza aseptica

Postata de Ionut cu 8 luni in urma.

Buna ziua. Pe data de 19.07.2023 am suferit o interventie - foraj de decompresie a capului femural afectat de osteonecroza aseptica gradul II de evolutie.
Medicul mi-a recomandat sa evit orice incarcare pe piciorul operat timp de 6 saptamani.
Din pacate, astazi 20.08.2023, m-am dezechilibrat si am calcat pe piciorul afectat.
Din punctul si experiența dvs. mai are sanse această intervenție, să continui să protejez piciorul pana la împlinirea celor 6 saptamani?
Mulțumesc frumos!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

In astfel de cazuri, este intotdeauna recomandat sa consultati medicul pentru a obtine sfaturi si informatii specifice situatiei dvs. Acesta va putea evalua in mod corespunzator starea piciorului si interventia chirurgicala si va putea oferi cele mai bune sfaturi in urma acestei evaluari.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/cauzele-durerii-in-mers-osteonecroza-necroza-aseptica-de-cap-femural-nac_19804

CRISTIAN47

acum 5 luni

Bună ziua ,as dori sa știu dacă v a fost de leac decompresia și cum ați suportat perioada de recuperare. În ce a constat mai exact.Multumesc!