De ce am ganglionii inflamati , splina marita ,ma doare capul si sunt foarte obosit?

Mononucleoza

Postata de Utilizator21616877387 cu 11 luni in urma.

De o luna jumate , am observat ca am ganglionii inflamati , zilele astea s-a vazut la ecografie splina marita( 14) , am o stare de oboseala continua.Am facut analize de laborator si mi-au iesit trombocitele=144(PLT)si Trombocrit (PCT)=0.145% , MCV=96.8 , MCH=32.2 , Leucocitele(WBC)=6.01
Nu stiu ce sa fac , imi este frica sa nu fie ceva foarte grav ( leucemie sau alta boala necurata). Va rog sa ma ajutati !!!

Raspunsuri (4)

SfatulMedicului

acum 11 luni

Buna ziua,

Exista mai multe motive posibile pentru simptomele pe care le-ai descris. Afectiunile si simptomele pe care le-ai mentionat nu sunt specifice pentru o anumita boala, ci pot fi asociate cu mai multe conditii diferite. Ar trebui sa consulti un medic pentru a primi un diagnostic adecvat. Un medic poate efectua teste suplimentare si poate avea o imagine mai clara a ceea ce ar putea cauza aceste simptome. Este important sa faci acest lucru pentru a obtine un plan de tratament adecvat, daca este necesar.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Stresul-si-sindromul-de-oboseala-cronica/epuizarea-si-oboseala-semnele-unor-afectiuni-grave_16200

Utilizator21616877387

acum 11 luni

Multumesc pentru raspuns. Am fost la medic hematolog , am mai facut ceva analize de sange si mi-a iesit indicele IgG de 750 care indica ca am avut mononucleoza.Am facut si un CT unde s-a mai vazut ceva ganglioni axiali si inghinali inflamati , dar medicul a zis ca nu e nimic grav.Medicul e interne mi-a spus ca am si o gastrita , iar acum cam de 3 zile , dupa ce am avut banchetul am o stare de greata,Intr-adevar am ceva la banchet.Este posibil sa am splina marita si ganglionii inflamati din cauza IgG-ului marit? Adica ca am avut mononucleoza?Sau are legatura si cu gastrita?Nu stiu ce sa mai cred , dar nici medicul nu mi-a dat un diagnostic. Oare ce sa mai fac , unde sa mai merg? Va rog sa-mi dati un sfat. Multumesc

Utilizator21616877387

acum 10 luni

Multumesc pentru raspuns. Am fost la medic hematolog , am mai facut ceva analize de sange si mi-a iesit indicele IgG de 750 care indica ca am avut mononucleoza.Am facut si un CT unde s-a mai vazut ceva ganglioni axiali si inghinali inflamati , dar medicul a zis ca nu e nimic grav.Medicul e interne mi-a spus ca am si o gastrita , iar acum cam de 3 zile , dupa ce am avut banchetul am o stare de greata,Intr-adevar am ceva la banchet.Este posibil sa am splina marita si ganglionii inflamati din cauza IgG-ului marit? Adica ca am avut mononucleoza?Sau are legatura si cu gastrita?Nu stiu ce sa mai cred , dar nici medicul nu mi-a dat un diagnostic. Oare ce sa mai fac , unde sa mai merg? Va rog sa-mi dati un sfat. Multumesc

d3nisx

acum 7 luni

Salut,și eu trec prin ceva asemănător,ce diagnostic și tratament ai primit,cum tr mai simți acum?mulțumesc