Bună cu ochelari de distanță nu mai poți sa vezi aproape ?

Miopie

Postata de Alexandru cu 6 zile in urma.

Este normal dacă am ochelari pentru distanță să nu mai văd cu ei de aproape

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 zile

Buna ziua,

Este normal ca, atunci cand porti ochelari pentru distanta, sa nu vezi la fel de clar de aproape. Ochelarii de distanta sunt conceputi pentru a corecta vederea la distanta, iar acuitatea vizuala pentru aproape poate fi afectata daca ii porti in timp ce incerci sa te concentrezi asupra unui obiect de aproape.

Este indicat sa discutati acest aspect cu un specialist in oftalmologie pentru a gasi cea mai buna solutie de corectie pentru dvs.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/oftalmologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-vedere/tulburari-ale-vederii-de-departe-miopia_384
sfatulmedicului.ro/Sanatatea-ochilor/ochelarii-de-vedere-cand-si-cum-ne-dam-seama-ca-avem-nevoie-de-ei_18877