va rog sa ma ajutati

Migrena

Postata de BarbieEdda cu 14 ani in urma.

mama mea are dureri foare mari de cap...i s-a spus ca are probleme cu tiroida de ceva timp si ii este frica sa mearga la doctor.are perioade cand o tine durerea de cap si 3 zile.

Raspunsuri (3)

Menekse.

acum 14 ani

cred ca mama ta este o femeie matura si poate intelege necesitatea mersului la medic. Este foarte important sa o trateze un specialist. Iti recomand sa o duci la un medic neurolog. Eu stiu prea bine ce inseamna durerea de cap, din experienta proprie si doar vizita la neurolog m-a scapat de ea. El este medicul indicat sa recomande eventual un RMN sau tomograf pentru a stabili in primul rand cauza durerii si apoi tratamentul adecvat sau trimiterea la un alt medic de alta specialitate, in functie de diagnostic. Eu am ajuns cu dureri de cap infernale, la fel cate 3 zile nu puteam sa-mi tin capul pe umeri din cauza durerii si imi lacrimau ochii mereu, mi-am luat inima in dinti si am mers la neurolog, mi*a recomandat RMN in urma caruia mi s-a pus diagnosticul de "sinuzita cronica" si am fost trimisa la ORL ca sa-mi prescrie tratamentul.... Deci numai un medic te poate ajuta in adevaratul sens al cuvantului.Asa pentru durerea de cap, de la examenul RMNM propriu-zis si pana la aflarea rezultatului, medicul neurolog mi-a recomandat Nurofen Forte si a fost ok, si-a facut efectul destul de rapid.

ali

acum 14 ani

ma doare capul foarte des , imi trece dupa cel putin 8+12 ore cu soc de vitamine si analgeyice, masaj si raman slabita, cateva yile.

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Factorii declansatori ai durerii de cap cronice sunt: alcoolul, nicotina, cafeaua, modificarea ritmului somn veghe, stresul, oscilatii hormonale, foame, medicamente (nitratii).
Migrenele nu sunt afectiuni neobisnuite, mai ales la persoanele sensibile, stresate si suprasolicitate, insa la dvs se repeta prea des, asa ca sfatul meu este sa cereti si parerea unui neurolog. Exista si tratamente care pot preveni migrenele - anxiolitice, betablocante, clonidina etc, insa acestea sunt alese in functie de profilul pacientului. Ar trebui vazut daca nu exista si factori favorizanti - tulburari electrolitice, boli autoimune, anemie etc.
Consultati medicul, nu se poate trata pe internet, fara examinare clinica, investigatii de laborator.