un sfat

Migrena

Postata de madalina mady cu 13 ani in urma.

buna seara.am o problema si am nevoie de cateva sfaturi.acum 1 luna mi s-a facut rau si am ajuns la urgenta unde mi s-au facut analize,printre care si o tomografie.de atunci,am ramas cu dureri de cap insuportabile.analizele mi-au iesit bune,nimic grav.dar am niste dureri decap de nu mai pot suporta,zi de zi,nici la munca nu ma pot concentra.degeaba iau pastile degeaba ma feresc de soare degeaba beau multe lichide.ce pot face?va multumesc

Raspunsuri (5)

mihaela vasile

acum 13 ani

ce diagnostic ti-au pus la spital?

madalina mady

acum 13 ani

la spital am ajuns din cauza unei caderi nervoase.mi-au spus ca sunt prea agitata si nervoasa si mi-au dat un tratament cu bromazepam.dar rezultatele tomografului mi-au spus ca sunt bune.ce pot face mai mult de atat?nu mai suport durerile

Csara

acum 13 ani

Durerile pot fi reactii adverse ale tratamentului pe care il urmezi in acest moment? Mergi din nou la medic si spune-i ca nu te simti bine, poate e nevoie sa schimbi tratamentul. Atentie! Nu intrerupe brusc medicatia, anunta medicul daca doresti sa o intrerupi.

mihaela vasile

acum 13 ani

Tot nu am inteles ce diagnostic ti-au pus la spital, la fel cum nu am inteles de ce ti-au facut tomografie. Pentru a fi nevoie de tomografie trebuie sa ai un diagnostic (macar prezumtiv) si cel putin trei semne clinice care sa indice necesitatea efectuarii acesteia. Din acest motiv am intrebat de diagnostic pentru a-mi da seama exact care este problema, ca poate trebuie sa mergi din nou la medic pentru reevaluare sau pentru alte investigatii, chiar si pentru repetarea tomografiei care este destul de iradianta pentru organism si din acest motiv se face numai atunci cand este strict nevoie de ea sau cand alte investigatii facute anterior nu sunt concludente. ''''Agitata si nervoasa" nu este un diagnostic, iar pentru asta nu se iau medicamente. Penru asta exista concediu de odihna si se merge in vacanta, pentru a medita si a-ti aseza gandurile. Durerea de cap poate fi asociata cu diagnosticul tau sau survenita in urma acestuia despre care cred ca nu vrei sa vorbesti. Oricum ar fi trebuie sa mai faci o vizita la medic si daca e numai o ''''cadere nervoasa'''' atunci poti consulta si un psihiatru de care nu trebuie sa te feresti ca in Romania. Toti trecem prin cate o perioada mai grea si trebuie sa avem cu cine sta de vorba.
PS: Treaba aia cu plecatul in concediu fa-o oricum, de cate ori ai ocazia, merge de fiecare data!

madalina mady

acum 13 ani

ajungand la spital cu convulsii ,eu banuiesc ca au crezut ca sunt epileptica.diagnosticul a fost agitatie psihomotorie severa.inainte sa imi dea lexotan eu faceam tratament de cativa ani cu rivotril.nu stiu exact dece imi dau atatea benzodiazepine dar un diagnostic explicit nu imi dau.nici in romnia nici aici nici in alta parte(am mai avut asemenea evenimente).mi se spune sa nu ma enervez si atat.dar nu mai pot.