Spondiloza cervicala

Migrena

Postata de alinakis2005 cu 12 ani in urma.

buna ziua. am facut o radiografie datorita unor dureri de cap si v-as ruga sa-mi spuneti ce semnificatie are rezultatul radiografie:reducerea lordozei cervicale fiziologice cu aspect rectiliniu al coloanei?

Raspunsuri (1)

Mihaela22120678

acum 12 ani

In mod normal (fiziologic) coloana cervicala are o curbura in plan sagital (din profil), care se numeste lordoza pt ca e la fel cu curbura zonei lombare. Daca aceasta curbura incepe sa se reduca (sa dispara) ii da coloanei un aspect de linie dreapta (rectiliniu).
Asta inseamna; si concluzia este ca in aceste conditii este favorizata aparitia spondilozei cervicale, adica a reumatismului la nivelul coloanei cervicale.