migrene de la somn?

Migrena

Postata de praf cu 13 ani in urma.

buna ziua
ma numesc marian si am 30 ani . de ceva ani am o problema care pare ca se repeta tot mai des . din cate am observat pana acum are legatura cu somnul . lucrez pe 3 schimburi , 2 schimbul unu , 2 schimbul 2, 2 schimbul 3 si 2 pauza . nu ma acomodez nicicum cu programul . dupa zile consecutive in care dorm 5-6 ore vine cate o zi in care dorm 10-12 ore de la oboseala acumulata . cand ma trezesc ma doare usor capul . intotdeauna cand ma trezesc cu astfel de durere ea se mentine toata ziua si spre seara mi se face si rau cateodata , chiar aproape sa vomit , deobicei transpir brusc inainte sa mi vina sa vomit.. daca reusesc sa dorm a doua zi nu mai am nici o durere sau greata . totusi cate o data in ziua urmatoare am diaree sau scaun mai moale ca deobicei .
poate sa fie doar somnul cauza pentru problemele astea? sau ceva mai grav?
multumesc

Raspunsuri (1)

alexandra

acum 13 ani

migrena poate fi declansata de prea mult sau prea putin somn si este insotita de greata si varsaturi. Te ai putea duce la un consult neurologic,iar medicul va decide daca vor mai urma si alt tip de investigatii.