migrena

Migrena

Postata de alina//1982 cu 11 ani in urma.

am 30 ani si de ceva timp ma doare capul ingrozitor,doua,trei zile ma doare incontinu,chiar daca i-au calmante tot nu ma lasa.Si ochii ma ustura si imi lacrimeaza.Durerea de cap apare cam o data pe luna sau chiar de doua ori,fiind o durere foarte puternica a partii drepte a capului,incepand de la tampla pana la ceafa.As dori un sfat.Va multumesc

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa consultati medicul neurolog pentru un tratament specific. Exista medicamente ce pot preveni crizele migrenoase , altele care se dau in criza.

Adriana

acum 11 ani

E posibil sa ai alte probleme, de exemplu cu fierea, da dureri foarte mari de cap daca ai mal sau pietre. O stiu din proprie experienta.

AdrianaLe

acum 11 ani

E migrena. Si eu sufar cam de 18 ani. Da, trebuie sa mergi la un medic neurolog pentru a-ti prescrie tratament. Intr-adevar sunt scheme de tratament pentru prevenirea migrenei (care nu ajuta decat in foarte mica masura) dar sunt si medicamente care luate la debutul crizei fac ca durerea sa dispara cam intr-o ora (sumatriptan) si care sunt mana cereasca pentru "migrenosi". Fara aceste medicamente viata mea ar fi continuat sa fie un calvar. Multa sanatate.

AURELIA

acum 11 ani

SI EU SUN BOLNAVA DE APROAPE 28 DE ANI DE ACEASTA BOALA,INAINTE EXISTA COFEDOLUL CARE ERA IEFTIN SI LUAT LA DEBUTUL CRIZEI ,DUCEA LA INCETAREA DURERILOR,ACUM EXISTA SUMATRIPTAN,DAR ESTE FOARTE SCUMP.
INSA MI-A ADUS CINEVA DIN ITALIA MAXALT(RIZATRIPTAN-SUBSTANTA)LUAT IN ORICE MOMENT AL CRIZEI DE MIGRNA FACE MINUNI.
INSA LA NOI NU SE GASESTE,PANA O SA APARA SI LA NOI PROBABIL CA O SA NE CHINUIM IN CONTINUARE.
PE MINE DE LA SUMATRIPTAN MA DOARE FICATUL SAU FIEREA.

Busuioc Tania

acum 11 ani

Ar trebui sa urmaresti si stilul de alimentatie, eu de cand nu mai mananc carne, oua, lapte nu mai am nici o migrena si sa nu uitam de hidratare.

robert

acum 11 ani

incearca si un control la ochi,deoarece poate fi o cauza posibila! nu ai nimic de pierdut.Sanatate maxima iti doresc!