migrena

Migrena

Postata de iulia1377 cu 12 ani in urma.

este a doua oara cand mi se spune ca sufar de migrena . pe 21 feb am fost internata iar noaptea m-a luat o durere puternica de cap cu varsaturi . m-au pu la perfuzii si mi-am revenit.de cand am iesit dinspital nu am mai avut nici o criza. pana sa ma internez erau mai multe zile cu dureri decat fara. mi s-a prescris in fiecare dimineata o jum. de pastila de locren toata viata iar cad simt ca incepe criza un codamin ,iar daca nu trece in 2-3 ore o jum. de imigran.intrebarea mea este:
lokrenul este pentru migrena sau tensiune

Raspunsuri (4)

flori

acum 12 ani

Buna ,

Eu zic sa te duci la un medic si sa-ti faci mai multe analize inclusiv cele hormonale. Eu am avut migrene 20 de ani si medicii mi-au spus ca nu o sa scap de ele niciodata, mi-au recomandat si mie calmante. De 2 ani de cand am fost diagnosticata cu hipotiroidie- mixedem si de la acesta cu multe alte probleme , dupa ce am inceput tratamentul imediat am scapat de migrene. Trebuie sa ai rabdare sa faci multe investigatii pentru a trata cauza. Parerea mea e ca nu calmantele sunt solutia , stiu ca pare greu si eu m-am resemnat de multe ori mai ales cand anumiti medici imi spuneau ca nu pot fi tratate.
Iti doresc sanatate.

iulia1377

acum 12 ani

multumesc mult
deja m-am programat ptr. oun consult endocr. deoarece si eu banuiam ca ar fi vorba de glanda dar mai doream o parere
multumesc mult inca odata

iulia1377

acum 12 ani

multumesc mult pentru raspuns
chiar imi doream sa primesc un sfat de la cineva
si eu banuiesc o astfel de afectiune

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

tratamentul migrenei include medicamente ce actioneaza prin urmatoarele cai: antagonist de serotonina 5HT2 - metisergid, blocante ale canalelor de calciu, prin modularea de neurotransmitatori centrali - beta-blocante, antidepresive triciclice, prin inhibarea GABAergica - acidul valproic, gabapentina.
betablocantul , precum lokren este indicat ca tratament de prima linie in profilaxia crizelor migrenoase (previn reaparitia lor).