Meningita?

Migrena Meningita criptococica

Postata de Ankara cu 10 ani in urma.

Buna seara. Am si eu o problema,sunt tare speriata. Am 14 ani si de luni nu am inceput sa ma simt prea bine si tin sa mentionez ca de sambata sau duminica am consumat dulciuri in exces.In fine,nu asta conteaza. Ma dor muschii gatului ,este o durere suportabila si cand imi dau capul pe spate nu ma doare si pot sa imi duc barbia la pieote,febra nu am,in schimb am o durere de scalp si simt o presiune pe cap uneori. Sensibila la lumina nu sunt..adica am momente in care sunt. Astazi eram la masa si m-a cuprins un fel de atac de panica si parca voiam sa inchid ochii si sa imi pun mainile la urechi si asta ma face sa ma sperii mai rau pentru ca am citit pe net ca alte simptome ale meningitei pot fi convulsiile,confuzia,voma ,greata si febra.Mai am si senzatia aceea de ameteala si o senzatie care se aseamana cu cea pe care o ai dupa ce te dai prea mult in leagan. Mi-e tare frica si parintii mei spun ca doar imi imaginez asta,dar nu stiu ce sa zic.Sunt tare nelinistita.Credeti ca poate fi vorba de meningita?

Raspunsuri (8)

got2know

acum 10 ani

Nu cred ca e vorba de nimic grav.
Te-ai speriat singura si ai creat singura simptomele pe care le-ai descris.
Atacurile de panica si senzatiile de anxietate sunt favorizate de consumul de dulciuri, cofeina.
Ai mancat prea multa ciocolata iar simptomele de "meningita" ti le-ai indus singura.

stai linistita, ai doar 14 ani :)

Ank

acum 10 ani

Nu,nu sunt simptome specifice meningitei , in cel mai rau caz sunt senzatiile generate de anxeiate.Explicatia este absolut simpla,excesele alimentare au si ele consecintele lor printre care si cele descrie de tine,de unde si pana unde ai ajuns tu la concluzia ca ai meningita?

Ankara

acum 10 ani

Pai aveam dureri de scurta durata de cap (rare) si m-am speriat..apoi am adaugat toate simptomele la un loc si a fost primul lucru la care m-am gandit..mai ales cu gatul. Desi mama crede ca am adormit stramb..eu nu stiu ce sa zic

Ank

acum 10 ani

Atacul de panica este strict psihogen,consumul de cofeina excita sistemul nervos si favorizaza aparitia atacurilor de panica,a incordarii musculare, durerile de cap se justifica prin consumul mare de zahar si da,durerile musculare se pot datora si dormitului intr-o pozitie incomoda. Cauta pe net si despre ipohondrie si asta explica intr-o buna masura ''''problema'''' ta. NU ai meningita si nici o alta boala grava! Renunta la excesele alimentare,incearca sa faci miscare,renunta sa citesti bazaconii pe internet cat timp risti sa-ti agravezi ''''simptomele'''' prin autosugestie! Bafta!

Ankara

acum 10 ani

Da,dar ma simt si putin obosita si confuza ,intr-un fel. Si astea sunt simptomele care le prezinta pe net. Poate mi-e prea frica mie,dar totusi..

ank

acum 10 ani

Stii,confuzia,somnolenta,durerile de cap,ameteala,atacul de panica pentru mine contureza manifestarile anxietatii,cat despre ipohondrie ti-am precizat mai sus. Creierul are capacitatea de a ''inventa'' toate aceste simptome in momentul in care psihicul tau are nevoie de atentie,afectiune,iar manifestrile fizice nu au o baza organica, anxiosii si istericii au putere mare de autosugestie ,daca iti dau cateva exemple de boli care se manifesta prin simptomele descrise de tine sigur vei avea convingerea ca suferi de boala respectiva si la nivel subconstient vei avea tendinta sa imiti/agravezi simptomele deja existente sau specifice bolii ,un alt aspect, durerile de cap sunt de tip migrena,adica persistente,instense,cu voma de tip central,adica voma in jet si fara a fi insotita de greata, ametelile sunt deseori insotite de convulsii,pierderi ale starii de constienta pana la coma, NU ai meningita ,cel mult o nevralgie ! Mergi la psiholog pentru consiliere!!!

Ankara

acum 10 ani

:) multumesc . imi pare rau daca am fost mai insistenta.

got2know

acum 10 ani

E normal sa-ti ridici semne de intrebare si sa-ti faci griji. Ca sa te fac sa te simti mai bine, marea majoritate a persoanelor ce si-au lasat amprenta asupra istoriei (Einstein, Freud, etc) precum si contemporani (Johnny Deep, Adele, Woody Allen, etc.) suferau/sufera de anxietate. Persoanele creative si cu imaginatie dezvoltata risca sa sufere de anxietate.

Trebuie sa intelegi ca prin ceea ce treci tu acum au mai trecut si altii si sa le asculti sfaturile.
Ank ti-a oferit o foarte frumoasa explicatie ce mi-a deschis ochii, eu suferind la randul meu de anxietate.