Lovitura cap, operatie veche

Migrena

Postata de bobitza1 cu 9 ani in urma.

Buna ziua!
Ieri m-am lovit la cap de un colt de noptiera care din fericire nu era ascutit, ci rotund.
Mi-a curs putin sange si am zis ca e doar o zgarietura.
Ceea ce ma sperie e faptul ca m-am lovit in partea stanga a craniului unde am avut o interventie chirurgicala in urma cu 7 ani de zile (accident de masina). Interventie in urma careia acum am o parte mica a craniului lipsa.

M-am lovit exact deasupra locului unde craniul este lipsa, un mm mai jos si loveam partea goala a capului.
Dupa ce m-am lovit, nu am ametit sau lesinat ci pur si siimplu m-am indreptat spre oglinda la baie sa ma uit la rana.

Acum, pe moment am o usoara migrena pe partea loviturii ceea ce cred eu ca e normal pentru orice fel de lovitura.

S-a format un mic cucui, iar acum rana e inconjurata si lipita de par.

Astazi am fost la doctorul de familie si mi-a dat o trimitere la un chirurg de la spital pentru radiografie, deci maine dimineata voi vedea daca e ceva grav sau nu.

Voi ce parere aveti, ma ingrijorez degeaba?

Raspunsuri (3)

FreeStyle11

acum 9 ani

Posibil sa n-ai nimic, insa e bine sa faci un control sa fi sigur.Si cum adica ai o parte a craniului lipsa? Nu e periculos sa stai asa?

bobitza1

acum 9 ani

Da, intradevar este. Dupa cum am spus acum 10 ani am avut operatia si eram inca in crestere atunci deci daca-mi punea placuta care sa inlocuiasca bucata de craniu lipsa insemna sa o schimbe de 2 ori.
Asa ca mi-a recomandat sa ma operez cand corpul nu va mai creste adica cand implinesc 25 de ani.

Bucatica lipsa e de 1 cm, nu e foarte mult.
Astazi am fost la spital, m-a vazut un neurolog, mi-a verificat reflexele si pus niste intrebari.
Mi-a dat trimitere sa fac un CT care nu apartine de spital, am fost programat maine.
Ma costa 150 RON, din pacate.

Revin cu mai multe informatii.

FreeStyle11

acum 9 ani

Nu stiu daca ai ceva grav, ac***a in vedere ca esti lovit pe partea opusa, iar daca a aparut si cucui e clar, ca nu e nimic.Insa e foarte bine sa faci un control, ac***a in vedere si operatia pe care o ai, care trebuie verficata mai des.Cand e vorba de sanatate nu trebuie sa-ti para rau de bani, sa-ti para rau ca platesti mult pt nimic, dar nu pt ceva important.