lipanthyl si simvastatin lph cind ai tgo 61?

Migrena

Postata de sonia-sonia cu 12 ani in urma.

buna seara, sotul meu si-a facut analizele si i-au iesit ca are ficatul gras si urmatoarele valori> colesterol total 251, trigliceride 236, tgo 61, numar leucocite 10.80, mxd 1.10, concentratie medie hb/100 ml singe, a mers cu rezultatele la medic si acesta i-a prescris lipanthyl si simvastatin lph dar dupa ce am citit prospectul lor am vazut ca nu se recomanda in cazul bolilor de ficat. intrebarea mea este ce sa faca, sa ia aceste medicamente sau sa incerce sa consulte un alt medic. am uitat sa spun ca ia lipanthyl cam de 8 luni, si ca atunci cind i-a fost recomandat acest medicament avea analizele bune la ficat. va multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

analizele indica o tulburare a metabolismului lipidelor (grasimi) si in consecinta colesterolul si trigliceridele cresc peste limitele normale . intr-o steatohepatita nonalcoolica (ficat gras in termeni pop**ari) (nu este determinata de factori toxici, virali ca virus hepatitic tip B sau C, consum exagerat de alcool) se pot utiliza statine si fenofibrati pentru reducerea lipidelor serice.
Ar fi necesar sa asociat un regim alimentar cu carne sp***a (pui, peste), fructe, legume,produse lactate cu un continut scazut in grasimi, fara prajeli, fara unt, margarina, maioneza.

Anamaria

acum 11 ani

Buna dimineata
Soțul meu ia simvastatin de 40 . Sia facut analizele si ia ieșit ca are ficat gras .vreau sa întreb afectează ceva medicamentele astea? Cum ar fi sexul? Organele genitale ?? Va multumesc !!

sacaci lucia

acum 9 ani

sotul meu are steatoza hepatica in urma cu o luna i sa prescris bromazepam este bine sa eie daca are probleme cu ficatul