Inflamatie tampla si durere de cap

Migrena Arterita temporala

Postata de Claudia29 cu 12 ani in urma.

Buna seara, nu mai stiu pe cine sa consult atata timp cat 4 medici nu stiu ce am, am 25 de ani si din septembrie am o durere de cap insotita de inflamatia tamplei in partea stanga, am fost la medic, mi-au facut consultatie la ochi-totul e bine, alergologie- nu am nimic, la neurologie primul medic- mi-a spus ca nu tine de neuro, am schimbat medicul, alt neurolog , m-a trimis la RGF. craniu-fata-profil- rez. impresiuni digitale la niv oaselor boltii craniului. M-a trimis la RMN cerebral- concluzia- aspect normal. Analize medicale CPR-5.85 (intervalul de ref. 0-5), VSH-28(6-11), distributie trombocitara-11,2 (11,5-16,5),Macrotrombicite24,7 (0-20), trombocrit-0,32 (0,13-0,28). Ma chinui de 3 saptamani si nimeni nu imi spune ce as putea avea. Poate ma ajuta cineva

Raspunsuri (13)

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Medic Epuran

acum 12 ani

Dacă se poate să descrieţi mai cu lux de amănunte, ce înţelegeţi prin inflamatia tâmplei în partea stângă?

Claudia29

acum 12 ani

Se umfla, pur si simplu la tampla in cateva secunde, ultima oara gand s-a inflamat tare, am vazut si in ceata timp de vreo 30 minute si desigur durere de cap; cand este pe jumatate umflat, caci mai mult nu se de dezumfla...intensitatea dureri e mai mica.
Dupa cum am spus, am facut si radiografii si RMN, analize medicale , toate cu trimitere de la neurolog. Maine merg din nou cu rezultatele la medic, desi ultima data mi-a si spus ca mai mult de atat nu poate face, ca nu a mai intalnit asa ceva in viata ei, totusi ii multumesc si pentru atat cat mi-a facut.

Mihaela22120678

acum 12 ani

Ar putea sa fie o arterita Horton, ca si VSH-ul am vazut ca e marit... ce sa spun? poate mai mergeti la un alt neurolog... ? sau faceti un CT cranian (comuter tomograf) si evtl un eco la nivelul arterei temporale respective?

Claudia29

acum 12 ani

Medicul meu mi-a spus ca nu poate fi arterita temporala, motivul ca sunt tanara la 25 de ani. Oricum, o sa incerc toate variantele. Va multumesc

Medic Epuran

acum 12 ani

Utilizatorul Mihaela22120678 a făcut nişte recomandări foarte bune care ar trebui urmate

Claudia29

acum 12 ani

O sa le urmez . Multumesc

Gheorghita

acum 12 ani

Am si eu foarte mari dureri de cap,la scimbari de vreme,starile emotionale im-i declanseaza durere de cap si tensiune arteriala si alimentatia (unele alimente),imi dau dureri de cap. e ingrozitor uneori!

Katalin

acum 10 ani

Am o fetita de 15 ani exact cu simptomatologia descrisa de Claudia. Sunt complet derutata , Daca a-ti ajuns la o rezolvare a problemei va rog sa ma ajutati si pe mine.

Utilizator11582138097

acum 4 ani

Buna am si eu o problema de ceva timp am o unflatura in parte dreapta la tâmplă am facut RMN SI mi-a esti ca am sinozita maxiliara, am luat antibiotice 14 zile si nici u rezultat ce mai pot face si ce medic specialist sa mai caut?mulțumesc

Alex

acum un an

Buna , citind aceste comentarii nu stiu dacă mai este cineva pe aceasta pagina de internet , da am si eu aceleași simptome și ma trimis la un CT si acolo au constatat ca am sunizita maxilofaciala si am luat de 6 luni antibiotic si degeaba , când ma enervez sau când ma ridic din pat imi pulsează cu durere în tâmple si am o ameteala persistenta , menționez ca am făcut și un examen RMN si la cardiolog si totul este bine dar mie nu mi se pare sa fie asa ma trezesc din somn dupa 10h de dormit liniștit si ma ustura ochii si am dificultate la concentrare

Utilizator11606558035

acum 3 ani

Buna ziua mi sa umflat tâmpla in partea dreaptă tin sa menționez ca nu am dureri de cap dar nu pot sa deschid gura ma doare astept un răspuns va rog frumos ajutatima