este tratamentul corect

Migrena

Postata de damiani96 cu 12 ani in urma.

Buna seara ma numesc Ghidu Ionut sunt cetatean roman cu domiciliu an italia si de cel putin 5ani am dureri cumplite de cap De curand am fost diacnosticat cu diacnosticul cefalle migrena Am primit medicatie de specialitate mai exact Laroxyl 1/zi picaturi si la nevoie Auradol tablete dar dupa acest tratament am ameteli si pierderi de echilibru Este corect tratamentul sau trebuie antrerupt? Asi dori sfatul unui specialist Multumesc anticipat Ghedu Ionut

Raspunsuri (2)

Dara

acum 12 ani

AM VAZUT PROSPECTUL medicamentului Laroxyl pe Google si scrie ca este recomandat pt episoade depresive majore, dureri neuropatice periferice la adulti si pt enurezis( adica pt cei care fac pipi in pat). Spune ca poate avea efecte negative in timpul conducerii autovehiculelor. S-ar putea sa nu fie tocmai med potrivit. Auradol nu am gasit. O fi un analgezic. Mai merg si la alt medic pt diagnostic si tratament. Sanatate.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Migrena este cefaleea (durerea de cap) determinata de vasoconstrictie urmata de vasodilatatie intensa a vaselor intracraniene. Migrena se instaleaza cel mai adesea unilateral in regiunea frontala sau temporala si se extinde asupra intregii jumatati a capului, mai rar si asupra jumatatii opuse. ele pot fi insotite de hipersensibilitate la lumina si zgomot, de o hipersensibilitate a pielii capului si paloarea cutanata a fetei de aceeasi parte, ameteli, excitatie psihica, tahicardie, transpiratii profuze, culminand uneori prin greturi intense si varsaturi.
tratamentul va fi revazut si ar fi bine sa consultati medicul dvs in privinta ametelilor , tulburarilor de echilibru.