durerile de cap

Migrena

Postata de Cipriana297356 cu 11 ani in urma.

buna.
in urma cu 2 luni au inceput durerile in zona cefei, ameteli ,stari de voma. am ajuns la urgenta unde m-am ales doar cu un masaj. ulterior acelui masaj mi-a intepenit si gatul, durerile au persistat, am fost diagnosticata cu torticolis si am urmat un tratament cu un antiinflamator si mydocalm. nimic (mentionez ca sufar si de o spondiloza), nici un efect. nu mai am gatul intepenit dar am aproape frecvent dureri de cap si ameteli. am fost la un consult neurologic si spre surprinderea mea am primit xanax si nurofen pt dureri. a trecut 2 saptamani de tratament si mai nimic, nus ce sa mai fac, am facut o cura de calciu de vena 5 zile, la fel, nus ce sa fac . ma puteti ajuta cu un sfat?
multumesc

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este bine sa incercati sa purtati un guler cervical ; acesta are rolul de a decontractura musculatura paravertebrala ( in cazul in care durerea este datorata reactivarii spondilozei cervicale).