Durerile de cap (cefaleea) datorate starilor de tensiune

Migrena

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

in fiecare dimineata ma trezesc cu durere de cap frontala dupa 1,2 ore i-mi trece dar se muta durerea in partea stanga a capului.Am inceput un tratament in fiecare zi 1 pastila de depakin(sodio valproato)durata 3 luni dupa care voi merge la control.In caz de criza puternica iau maxalt(triptan)precizez ca locuesc in Italia,sant ingrijorata si nesigura de acest tratament deoarece durerile dupa aproape o luna dupa tratament nu inceteaza

Raspunsuri (49)

comentarii utilizatori

acum 16 ani

de vrio luna ma tot doare capu am sitome ingrozitoare dimineata ma apuca si nu ma lasa pana seara parca ma strange si dupaia malasa va rog sami spuneti ceam dupa pareria voastra.... eu iau de vrio luna si pastil marvelon

comentarii utilizatori

acum 16 ani

si pe mine ma doare capul foarte tare in fiecare zii..e minune daca trece o zii fara sa ma doare:(

comentarii utilizatori

acum 16 ani

de 5 zile ma doare capul foarte foarte tare...nu mai pot de durere...va rog spunetimi ce sa fac ???

rosmanet

acum 16 ani

CONSULT NEUROLOGIC SI un RMN costa dar ar fi bine sa vii acasa pt ca aici altfel te inteleg medicii pe limba ta si sint buni medicii nostrii oricine ce ar zice .Asta zic eu sa faci sa numai amini.te pup

comentarii utilizatori

acum 16 ani

sunt insarcinata in 18 saptamani, si am o durere de cap severa intermitenta, insuportabila... ce sa fac? in situatia aceasta

comentarii utilizatori

acum 16 ani

Ma doare de 3 zile capul.
Ajutati-ma!

comentarii utilizatori

acum 16 ani

Il rog pe Domnul Dr. sa-mi spuna um tratament pentru cefalee.

comentarii utilizatori

acum 16 ani

va rog sa ma ajutati
am o durere de cap de aprox 2 ani.Ma doare numai partea dreapta de la ochi pana in partea de sus a capului.durerea nu tine mai mult de 30 min dar este insuportabila, insotita de greata, ameteli.ast rasp.multumesc

comentarii utilizatori

acum 16 ani

de cateva saptamani aproape in fiecare zi ma iau dureri de cap,dar e curios ca doar in partea stanga sus pana sub ochiul stang inclusiv si simt cum pulseaza ceva inauntru,am facut si tomograf care a iesit bine,acum cativa ani am avut sinuzita pe care am tratat-o,sa fie totusi asta problema?va multumesc

Dionisie196928

acum 16 ani

Sa stii ca un tratament inforenergetic are rezultate foarte bune in cazul durerilor de cap, 90% din cazuri se rezolva in 5 maxim 5 minute, 7% in maxim 1 ora, iar restul nu se pot rezolva cu tratament inforenergetic, iti recomnd sa cauti un inforenergetician care sa te poate ajuta

comentarii utilizatori

acum 16 ani

vara trecuta am avut dureri de cap insuportabile care porneau din zona ochiului drept si tineau pana intr`o ora...dar am vazut ca s`au oprit,iar acum au inceput din nou si sunt identice cu cele din vara.Va rog sa`mi spuneti care credeti ca esti problema.Va multumesc

comentarii utilizatori

acum 16 ani

si sotul meu are o durere forte mare de cap si nu gasim cauza ei. de vreo 4 ani il doare tare si nu ai trece cu nici un tratament. poate fi cauzata si de tensiunea arteriala?

comentarii utilizatori

acum 16 ani

Si eu am avut astfel de probleme dar le-am rezolvat printr-un tratament homeopat.Adresati-va cu incredere unui medic homeopat si cu siguranta va va prescrie un tratament care functioneaza foarte bine.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Pana acum un an nu am bagat in seama tensiunea pe care o am indiferent de cauze,insa in ultimul timp luindumi des tensiunea din cauza durerilor de cap, a cefaleelor,ametelilor si mai ales a presiunii constante pe care o am intracostala mi-am dat seama de tensiunea foarte mica pe care o am mai mereu.Ieri de ex. am avut tensiunea 8cu5. ce pot face.

ani

acum 13 ani

te poate durea de la tensiune si eu am tensiunea mica si ma confrunt cu aceeasi problema,ori de la sinuzita daca ai

comentarii utilizatori

acum 15 ani

de mai multi ani am dureri mari de cap,nu stiu kum sa le kontrolez,doar peodusele madikamentoase imi ajuta,insa sunt nevoita sa le folosesek,in unele kazuri,kiar de 2-3 ori pe saptamina.
la medik mi sa spus k am tensiunea intracraniana marita pina la koeficientul 9,este grav?
mentionez k durerea skade ku spasmalgon,alte medikamente ku efekt mai slab nu ajuta.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Am dureri foarte mari de cap.Durerea se localizeaza la ceafa,iar tensiunea imi scade brusc la 8 cu 6.In timpul crizelor nu pot manca sau bea lichide pt ca le dau afara.Va rog sa-spuneti ce sa fac.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am dureri de cap in fiecare dimineata insotite de ameteli si noaptea nu pot dormi pe spate din cauza ca ma doare ceafa si gatul apoi dimineata nu mai pot sta intins trebuie sa ma ridic ca sa se mai amelioreze durerea.iau in fiecare zi cate 3 tablete de antinevralgic si simt ca nu mai rezist sa nu dorm noaptea din cauza ca nu pot dormi doar pe o parte.Va rog sa imi spuneti ce as putea face in acest caz

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am dureri de cap constante in fiecare dimineata si noapte nu pot dormi pe spate pt ca ma doare zona cefei dimineata ma trezesc ametit si trebuie sa stau rifdicat din pat ca sa se mai duca putin ameteala si durerea dupa care iau 3-4 pastile de antinevralgic si mai im trece.Va rog sa imi spuneti ce as putea lua sa se mai amelioreze.Durerile de ceafa sunt cele mai puternice.Poate fi cauza ochelari de dioptri foatre mari am 4 la un ochi si 3,5 la celalat cu cilindru.Am doar 36 de ani.Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac.Va multumesc din inima
Daniel

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Am dureri de cap in partea din fata a capului, mai ales in zona fruntii. In timpul saptamanii nu am nici o durere, interesant este ca acestea apar doar sambata sau duminica. Sa fie oare o cauza si asta ca in timpul saptamanii am un program(trezire la aceeasi ora, cafea, mancare la aceeasi ora) iar in weekend ma trezesc tarziu , mananc la ore diferite etc. Va rpg sa ma ajutati cu un sfat.

Pag 1 din 3