dureri de cep insuportabile

Migrena

Postata de moisemihai2009 cu 12 ani in urma.

buna ziua . eu sunt mihai si pot spune ca nu m-a durut capul niciodata s-au aproape deloc.de aproximativ 3-4 zile ma supara o durere de cap care este insuportabila zic eu. ma doare din crestet pana la ceafa , ma inteapa ma junghie nici nu stiu ce mai simt. si parca am o ameteala. ce pot sa fac ? precizez ca nu am probleme cu sanatatea s-au alcoolul.
multumesc.

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Nu ati precizat varsta dvs. O durere de cap (cefalee) poate proveni de la o afectare cardio-vasculara (un puseu de hipertensiune ), osteoarticulara (spondiloza cervicala), contractura a musculaturii cefei din tensiunea psihica, afectare neurologica, afectare oftalmologica. Se poate incerca un antialgic ce nu necesita prescriptie medicala si un consult medical in caz de persistenta a durerilor si agravare a acestora.

moisemihai2009

acum 12 ani

varsta mea este de 27 ani. va multumesc.

oana

acum 11 ani

buna ziua.poate ma poate ajuta si pe mine cineva,cu un raspuns la problema cu care ma confrunt de 3 zile. Am o durere de cap teribila,daca pot s o numesc asa.adica ma doare capul cu totul ceafa tamplele parca si creerul il simt dureros(dar este groaznic de dureros) ,si mai am si simptom de greata dar fara varsaturi plus aameteala si lipsa puterii.tin sa precizez ca am 27 de ani, si pana acum nu am avut decat dureri normale de cap ,dureri care treceau rapid cu un calmant ,dar acum nici cu 3 calmante pe zi nu reusesc nici macar sa atenuez durerea,ba chiar simt ca sunt la fel de rau sau spre mai rau. va rog sa ma ajutati si pe mine,\\\\.ce tre sa fac? incotro s o apuc? am si un copil de un an si o luna.