Dureri de cap

Migrena

Postata de Biank1 cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Au trecut 2 saptamani de la operatia de apendicita, mi sa facut anestezie totala dar la reanimare am cam miscat capul. Am inceput sa am dureri de cap. E din cauza ca m-am miscat sau alta cauza?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Cefaleea (durerea de cap) poate fi intalnita in mai multe situatii:
-sinuzite (maxilare, frontale) este o durere profunda si constanta la nivelul pometilor, fruntii sau radacinii nasului
-psihogena- tensiunea psihica poate provoca o contractie exagerata a muschilor cefei, cu iradierea durerii spre cap.
-afectiuni oculare- dureri in regiunea occipitala (a cefei) cu tulburari de vedere
-cervicartroza - dureri la miscarea capului
- hipertensiunea arteriala- un puseu
-hipertensiunea intracraniana in tumori sau anevrism cerebral.
-nevralgie arnold- durerea cuprinde jumatate fata si craniu.
substantele utilizate in timpul anesteziei sunt eliminate din organism in decurs de 3-4 zile.