dureri de cap

Migrena

Postata de valentinar cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Ma numesc Valentina, am 22 de ani si de 3 zile am o durere insuportabila la ceafa. Am luat diferite medicamente, inclusiv aspirina si nurofen, dar de 3 zile durerea nu a disparut deloc. Medicamentele doar o amelioreaza pt aproximativ 2 ore. Odata cu durerea am si racit, dar nu stiu daca este doar o p***ancidenta sau are legatura. Precizez ca nu am febra. De 3 zile, 24 de ore din 24 m-a durut capul si nu stiu ce sa mai fac sau ce pastile sa mai iau.
Multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Cefaleea (durerea de cap) poate fi intalnita in mai multe situatii:
-sinuzite (maxilare, frontale) este o durere profunda si constanta la nivelul pometilor, fruntii sau radacinii nasului
-psihogena- tensiunea psihica poate provoca o contractie exagerata a muschilor cefei, cu iradierea durerii spre cap.
-afectiuni oculare- dureri in regiunea occipitala (a cefei) cu tulburari de vedere
-cervicartroza - dureri la miscarea capului
- hipertensiunea arteriala- un puseu
-hipertensiunea intracraniana in tumori sau anevrism cerebral.
-nevralgie arnold- durerea cuprinde jumatate fata si craniu.
Se poate incerca un tratament antialgic ce nu necesita prescriptie medicala. In cazul persistentei durerilor sau agravarilor acestora ar fi bine sa apelatila medicul neurolog.