dureri de cap

Migrena

Postata de fetitzacuminte cu 12 ani in urma.

buna seara..am si eu inca o intrebare..acum cateva ore am facut baie si eu am parul lung..de cand m-am spalat pe cap ma doare rau capul.. dar jos la ceafa si mi se pare foarte greu,am inceput sa ametesc si nu imi pot misca capul brusc pt ca ma doare ff tare si ametesc.ce ar putea fi si ce as putea face?va multumesc

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Cel mai probabil cefaleea a fost declanşată de un puseu hipertensiv. Este recomandat să efectuaţi o măsurare a tensiunii arteriale (atât acum cât şi mâine dimineaţă), iar în cazul în care nu tensiunea a fost cauza declanşării, este necesar un consult la medicul dvs. de familie care în funcţie de istoricul bolii şi de o examinare fizică va face trimitere spre un medic specialist. De asemenea, este necesar să efectuaţi câteva investigaţii de rutină (inclusiv analize ale sângelui şi ale urinei), cât şi alte analize (care vor fi recomandate de medic) care să excludă alte eventuale cauze ale apariţiei acestor simptome şi cu ajutorul cărora să se stabilească un diagnostic exact.

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Mihaela22120678

acum 12 ani

Este posibil sa aveti o spondiloza cervicala sau va paste o raceala.