Dureri de cap

Migrena

Postata de kilom cu 13 ani in urma.

Buna ziua,
Totul a inceput in urma cu un an cand a aparut durerile de cap care m-au impins sa-mi fac unele controale medicale. Problema sta in felul urmator : sesiunile dureroase (daca le pot spune asa) sunt in jur de 3 - 4 per an ; o sesiune tine in jur de 2 saptamani si durerea se comporta astfel: zilnic, durerea apare aprox. la aceasi ora in aceasi parte (partea dreapta a tamplei) incepe cu o durere minora aprox. 5 min dupa care urmatoarele 10 min sunt varful crizei (in aceste 10 min transpir instant, i-mi vine sa vars, ma doare ochiul drept si cate o data se infunda si nara dreapta...m-ai bine zis daca ar fi o durere catalogata pe o scara de la 1 la 10 , pot sa zic ca este un 10 perfect ) dupa care durerea dispare treptat fara nici o medicamentatie. Toate acestea se intampla intr-un interval de max 20 min.
La consultatia unui medic specialist am fost trimis sa fac un tomograf unde sa descoperit doar o sinuzita si o mastoidita, nimic care sa dea aceasta durere de cap ( asta spre linistea mea), am fost si la medic oftalmolog pt. consultatiile ce se impuneau ( si aici totul in regula). Din spusele medicilor specialisti nu pot sa-mi dea un tratament pt. a combate durerile de cap (crizele) deoarece nici o medicamentatie nu se absoarbe asa repede in organism in intervalul de 10 - 15 min. Unul dintre medici mi-a spus ca singura varianta pt. aceste crize ar fi inhalatia de oxigen pur.
Sunt in varsta de 34 ani familist si sa instalat deja o neplacere in sanul familiei. Nu stiu ce sa m-ai fac in aceasta privinta doar cand ma gandesc la cele 10 min de crize sunt deja ganditor si speriat.
Daca puteti sa-mi dati o solutie va sunt recunoscator.

Raspunsuri (2)

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

kilom

acum 13 ani

Buna ziua,
Va multumesc pt. raspunsul prompt d-nule Dr.Ionescu, ce va pot spune este ca aceste sesiuni (dureri de cap) din cate am observat apar sa zic in primele luni ale anului (sa spunem primavara) si acum cand va scriu este o alta sesiune (sunt la a 9 zi... m-ai am putin si scap si de aceasta sesiune, asta asa ca si o relaxare). Sper ca anul acesta sa-mi fie de ajuns aceste 2 sesiuni.

In ce priveste consultatia unor anumiti Doctori Specialisti in anumite ramuri, deocamdata nu i-mi permite timpul si caut doar in raza unde am domiciliul ( jud. Hunedoara). Oricum e bine de stiut de Dr. Dumitrescu care este un specialist in acupuntura deoarece nu se stie niciodata cand am putin de timp liber.

Va multumesc inca o data
Cu respect Marius