Dureri de cap

Migrena Durere de cap

Postata de anamaria_oltean cu 13 ani in urma.

Buna seara.Am 21 de ani si de cateva luni ma confrunt cu o problema nu stiu cat de serioasa.Vreau sa va spun ca in partea emisferei stangi(temporala) uneori simt ca o sagetare,parca ma strapunge ceva.Nu dureaza mult,cateva secunde dar se repeta de cateva ori pe zi,zilnic.In sesiune credeam ca din cauza stress-ului,dar acum numai am nici un stress,sunt inca in vacanta si totusi simt in fiecare zi acele strapungeri.Ce credeti ca ar punea fi?Sa fac o tomografie?

Raspunsuri (14)

Andytm

acum 13 ani

Buna seara,simptome de greata ai?Ai vomitat?Parerea mea este ca e migrena,dar cel mai bine ar fi sa mergi la un medic neurolog pentru un examen mai amanuntit!

Multa sanatate

anamaria_oltean

acum 13 ani

Nu am simptome de greata,nu vomit..pur si simplu ma ia din senin,in secundele acelea de intepatura parca ma apasa ceva in zona respectiva.Nu stiu,nu am prea fost la medic cu diverse afectiuni,parca nu am curaj sa merg.

geo

acum 13 ani

Va pot impartasi experienta proprie-

anamaria_oltean

acum 13 ani

Ati gasit un remediu,sau ce ati facut?

iasmina

acum 13 ani

buna ..sa sti ca si mie mi se mai intampla uneori acelasi lucru ...e ca si cum tear sageta ceva nu? e o fractiune de secunda ...mie de obicei mi se intampla in partea dreapta ...dar iau un ibuprofen si cateva zile nu am treaba .......mie mi se mai intampl aasta si cu urechile simt ca ma inteapa ...dar am fost la medic si cica nu am nimik :)..la fel si cu capul au crezut ca e vb de vreo sinuzita sau miningita insa nup nici aia nu e...spre deosebire de tine eu am uneori si ceva ameteli..... sunt bine si dintrºo data se misca totul ..dar foarte rar ....

iasmina

acum 13 ani

uitasem sa zic ca am 23 de ani :) ...sa sti ca si eu ma gandesc sami fac o tomografie ..e mai bine sa sti ca totul e binne decat sa stai cu griji atunci cand simti ca te doare ceva ..

oana

acum 13 ani

Si eu am aceeasi problema, inainte era mai rar, dar de o saptamana pur si simplu inteapa de foarte multe ori pe zi, de cate ori ma ridic de pe scaun sau introc capul... E doar pe partea dreapta de deasupra tamplei pana deasupra ochilor (nu pe frunte, ci pe cap in partea superioara, la nivelul ochiului drept). Nu am ameteli deloc, doar duerere puternica, ca o sageata si dureaza in jur de 1 minut, timp in care tind sa aplec capul pe partea dreapta si sa inchid ochii.
PS: Am 25 de ani si port ochelari doar pt calculator, ar putea fi o problema de vedere?

Andreea

acum 10 ani

Si eu am aceeasi problema.Simt cum o sageata invizibila imi strapunge pentru cateva secunde capul si o durere insuportabila ma cuprinde. Lucrul acesta nu mi se intampla din cauza unui factor perturbator.. (cum ar fi o stare de surescitare, euforie), ci pur si simpu din senin: mergand pe strada, uitandu-ma la tv sau povestind cu cineva.Pe strada mi se intuneca si vederea si ma opresc pe loc sa-mi revin sa-mi pot continua drumul. Nu am depistat doar un loc al capului unde simt acea durere, o simt peste tot. Si tatal meu simte aceeasi durere, poate fi oare ereditara?

Ioan

acum 10 ani

Si eu am inceput sa experimentez astfel de "sagetari" de cam o zi. Nu stiu de la ce sunt, sora mea mi-a spus ca m-a tras curentul (e farmacista)

Alex

acum 10 ani

Buna seara stiu ca este o zona al raspunsurilor dar am si eu acceas problema ca cele mentionate mai sus doar ca la mn cred ca este un pic mai accentuat deoarece simt acele intepaturi ca de vreo 15 ori pe minut am luat un calmant si 2 ore nu am mai avut Probleme dar dupa 2 ore au inceput iarasi sunt Putin ingrijorat am aceste Probleme de doar o zi va rog frumos sa ma sfatuiti....multumesc anticipat

george

acum 9 ani

buna seara ! si eu am aceias problema , azi pe la ora 12 m-a intepat prima oara pe parte stanga dureaza doar 4 5 secunde intepatura , oare ce sa fie ? sa consult un maedic?

Alina

acum 8 ani

Credeam că doar eu am problema asta. La mine s-ar putea să fie că am nevoie de ochelari și nu port, în condițiile care îmi folosesc foarte mult ochii în activitatea care o desfășor? !! Ce ziceți? ??

mirela

acum 7 ani

Buna ziua, ma confrunt si eu cu aceste dureri de cap...intepaturi sau cum vreti sa le numiti, si asta de ani de zile...am facut analize, irm, am fost al oftalmolog...totul e ok...si nu pot fi diagnosticate cu migrene, deoarece dureaza doar cateva secunde...interesant, si totusi, cei care suferim de aceasta afectiune, ce putem face?...pt ca apar din senin si pot fi repetate in intervalle scurte, sau uneori, zile intregi nu si fac simtita prezenta, insa, dupa aceste crize, ma simt slabita, perturbata si ma ingrijorez...multumesc

Laurențiu

acum 7 ani

Si eu la fel m-a chinue aceeași chestie de o luna o durere scurta de o secunda sau doua pe partea stânga a capului