Dureri de cap repetative

Migrena

Postata de Roxana43 cu 14 ani in urma.

de o ceva vreme am dureri de cap la aprox 2-3 zile, dureri care ma "insotesc" cateva ore. aceasta este localizata in partea dreapta, impreuna cu ochiul drept (mai exact in spatele ochiului- presupun ca e vorba de muschiul acestuia). de asemenea am dureri de cap ( de aceasta data durerea este pe crestetul capului )imediat dupa actul sexual (mentionez ca acest lucru se intampla doar in cazul pozitiei "pe burta" )
daca aveti sugestii/ sfaturi, le astept cu nerabdare!

Raspunsuri (5)

floryny

acum 14 ani

Cel mai indicat mod de a afla de unde provin aceste dureri este sa-ti faci un control medical mai amanuntit. Ca sugestie, pot sa-ti recomand un nurofen pentru durere.

cristina cristina

acum 14 ani

dute si fati urgent tomogarfie si daca e nevoie si rmn
mama avea aceleasi sintome,cand statea pe burta (nu cred ca are legatura cu pozitia sexuala)calmantele sunt apa de ploaie ,nu te juca
mama a fost operata pe creier
totul a pornit din dureri de cap(mai ales cand statea pe burta)poate sa fie de la o infectie a unei masele sau apces ,ai grija
nu as vrea sa treaca nimeni prin ce a trecut mama si noi (familia)

geanina

acum 14 ani

si mama mea are dureri de cap. a avut o infectie la masea dar care tocmai a extras-o .poate sa fie efect de la anestezie?

Flori_V

acum 14 ani

In primul rand, starea psihologica este foarte importanta. Daca durerea persista atat de mult timp, fara sa iei analgezice, reprezinta un factor de ingrijorare. Ceea ce pare tu ca ai este o migrena. Greata sau varsaturi ai avut? Daca da, cum erau varsaturile, instantanee... sau fara sa simti greata inaintea lor? Diaree, balonari? Tensiunea este buna? Consumi cafea multa? Sunt cateva intrebari la care iti poti raspunde inainte sa te alarmezi si sa sari pe RMN. Eu iti propun sa vezi mai intai un medic cardiolog, pentru ca acuzi durere si in zona sternului, sa-ti faci O EKG, inainte de a sari la RMN.

Flori_V

acum 14 ani

Da, este posibil. Depinde cu ce a fost anesteziata. I s-a facut anestezia in timp ce avea infectia la masea?