dureri de cap la copil

Migrena

Postata de valy_gaby cu 11 ani in urma.

Va rog sa mi spuneti daca cunoaste cineva ce inseamna sind. cefalalgic cu demod. EEG, adica tr. cu suferinta cerebrala difuza la HIP. valori Cr sau G (nu se intelege clar)
= 35 tg si TA =95/50 mmHg, la un copil de 10 ani. Urmeaza sa i se faca si alte anailze si tomograf. Multumesc

Raspunsuri (1)

valy_gaby

acum 11 ani

In urma examinarii IRM, s-a evidentiat - temporal profund drept (parahipocampic), paraventricular, se deceleaza acumulare lichidiana cu periferia in discret hipersemnal FLAIR , dimensiuni de 5,5/6mm, fara restrictie de difuzie. In rest normal . Concluzia e leziune chistica temporala dreapta de mici dimensiuni ( cel mai probabil mica arie sechelara de ischemie , peripartum) . Daca imi puteti spune despre ce e vorba in termeni mai pe intelesul tuturor ce inseamna, si care sunt consecintele pe viitor.Multumesc