dureri de cap de la soare

Migrena

Postata de Nicoleta360 cu 12 ani in urma.

Fetita mea, in varsta de 3 ani, se plange uneori atunci cand mergem afara, la soare, ca o doare capul, de la soare. Alteori, daca plange mai cu foc, imi spune iar ca o doare capul. Este ceva de care trebuie sa ma preocup? Ar trebui sa fac niste investigatii? Si ce anume? Medicul de familie mi-a spus ca trebuie sa am grija sa aiba capul acoperit cand iese afara ca e posibil sa fie mai sensibila, si sa nu aiba repercusiuni cand va fi mai mare, sa nu aiba migrene. Voi de ce parere sunteti? Va multumesc pentru atentia acordata.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Este necesar un control neurologic si unul oftalmologic serios (sa nu fie un glaucom congenital sau o suferinta neurologica. La medicul de familie NU aveti ce cauta cu copilul pana pe la 15 ani!!

angela

acum 12 ani

Iuli,draga cum adica"la medicul de familie Nu aveti ce cauta pina pe la 15 ani!" ???? Doar dinsul o poate indruma catre un specialist(vorbesc de un bilet de trimitere fara de care nu te consulta nimeni,in afara de clinicile private!!!!)asta daca nu cumva ii va prescrie chiar dinsul un posibil tratament!! Ai niste raspunsuri, uneori,de ramin chiar "INTERZISA"!!!!!!.