Dureri crancene episodice

Migrena

Postata de Georgia1 cu 13 ani in urma.

De ani de zile am si eu dureri de cap. Se manifesta in episoade indepartate in timp unele de altele - sa zicem de doua-trei ori pe an. Sunt insa niste dureri crancene si fara o localizare precisa. Apare intr-o zona, iar dupa o jumatate de ora sau cinci minute migreaza in alta, si in alta si in alta, si iar inapoi, si iar in alta... si tot asa. Zonele la care ma refer sunt frunte, tampla stanga, deasupra urechii stangi si partea din spate a capului (nu ceafa, ci imediat deasupra), tot inspre stanga. O astfel de durere poate tine si o saptamana. Am avut perioade cand intensitatea ei ma trezea noaptea din somn.
Desigur ca am fost la medic, chiar la spital, deoarece am hipertensiune oscilanta si ma tem, pentru ca mama mea a avut aceeasi boala si a murit la 49 de ani. Iau tratament de foarte multi ani, pentru a tine tensiunea sub control. Nimic complicat, doar Tritace si Reglator de tensiune, o tinctura pe baza de usturoi de la Plafar. Dar le folosesc de mult si cred ca dau rezultate.
La spital mi s-au facut toate investigatiile posibile, inclusiv EKG-uri. EEG-uri, RMN-uri, ORL, oftalmologie etc. Nu s-a gasit nimic, toate analizele au iesit bune. Mi-a fost recomandat tratament cu stimulatoare ale circulatiei cerebrale (gen Memo Plus, dar si si un somnifer al carui nume nu mi-l mai amintesc acum, stiu doar ca era ceva pentru care am avut nevoie de prescriptie de la medicul psihiatru) - ma rog, un "cocktail" destul de eficient, ac***a in vedere faptul ca durerea disparea.
Pentru ca m-am lungit cam mult, am sa mai spun doar ca durerea disparea sub tratament, dar senzatia mea a fost intotdeauna ca tratam efectul, nu cauza. Nici azi, dupa ani multi, nu am aflat ce am. Durerea continua sa apara, periodic, si o tratez cu Memo Plus in cele mai multe cazuri. Sau altele asemenea, de la Plafar. Mentionez ca nu am alte simptome - greturi, ameteli sau mai stiu eu ce. Ma doare groaznic capul (in diferite zone) si atat! Daca cineva are vreo banuiala referitoare la motivul acestor dureri si vreun eventual sfat, multumesc anticipat. Georgia

Raspunsuri (3)

Georgia1

acum 13 ani

Mi-am amintit cum se numea "somniferul", care era de fapt un antidepresiv si se numea Xanax. Nu l-am mai folosit de vreo doi ani si uitasem ce era.

marilu123

acum 13 ani

cauta pe net la migrene, acestea nu au o cauza fizica si nici tratament deosebit.

Georgia1

acum 13 ani

Va multumesc, domnule doctor. Pot continua sa folosesc si Bilobil Forte impreuna cu recomandarile dumneavoastra? Nu de alta, dar am constatat ca are efect.