durere,un sfat va rog .

Migrena

Postata de crisstinna cu 12 ani in urma.

Buna seara,am o durere de cateva zile in zona capului. Mai precis in spatele craniului in partea dreapta.Ce ar putea fi?nu vreau sa ma duk cu gandu prea departe:((:((.
Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

ar trebui sa va prezentati la medicul dumneavoastra de familie pentru un consult si daca nu se poate rezolva problema acolo, sa vi se dea o trimitere catre un medic specialist neurolog/ORL/oftalmolog, etc. este greu de spus aici cu exactitate despre ce ar putea fi vorba, uneori si in spital este greu de pus un diagnostic, cu atat mai mult aici unde nu stim despre dumneavoastra decat ca sunteti de sex feminin si aveti o durere in regiunea occipitala...desi nici asta nu stim precis. ne-ati putea scrie daca aceasta durere este mai mult spre ureche sau chiar in spate? in ce conditii v-a aparut? durerea este constanta sau cedeaza la ceva anume? ati luat vreun medicament? daca da, ce anume, si daca a cedat sau nu durerea? alte simptome mai aveti? alte boli mai aveti? mai urmati vreun tratament pentru vreo alta boala?

va urez o seara buna

crisstinna

acum 12 ani

Alte medicamente nu am luat,k sa zic asa in spatele urechii dar mai depare un pik de ureche(urechea nu ma doare) .Aceasta durere mi-a aparut dupa ce am facut baie pe cap si am miscat capul brusc spre stanga si am avut o reactie foarte aiurea,deoarece am avut impresia ca mi-a iesit ceva din cap si ma lovit.Nu ma dor venele sau altcv,pur si simplu in spatele craniului unde este ceafa mai sus in partea dreapta.Alte boli nu am.Durerea persista de luni si ma tem sa nu fie altcv.
Va multumesc foarte mult.

Mihaela22120678

acum 12 ani

Ca idee majoritatea durerilor de cap sunt de cauza benigna, adica nu e cazul sa va ganditi la ceva foarte grav.
Acum, ar fi important sa luati un analgezic uzual, sa vedeti care ar fi reactia, daca cedeaza sau nu, caci este un element util in stabilirea unui diagnostic (gasirea cauzei).
Ar mai fi important de stiut daca aveti si alte simptome: greturi, varsaturi, tulburari de vedere, pierdere a constientei, etc. sunt importante si antecedentele, si varsta, ...
De aceea este util un consult fata in fata cu un medic, care stie sa puna toate intrebarile necesare, ba mai mult sa va consulte.
Dupa singurul indiciu pe care l-ati dat pare sa fie vorba de spondiloza cervicala, ac***a in vedere ca durerea s-a declansat mecanic, dupa o miscare a zonei cervicale... dar trebuie de vazut
Multa sanatate!