Durere si presiune in partea dreapta a capului

Migrena

Postata de membru1996 cu 9 ani in urma.

Buna ziua. De aproximativ doua luni de zile ma confrunt cu urmatoarele simptome. Intai a inceput cu o durere insignifianta si cu o presiune in partea dreapta a capului, chiar langa ureche, iar de cateva zile durerea a coborat spre umar. Am adresat aceasta intrebare in speranta ca imi poate raspunde cineva, care s-a confruntat cu astfel de simptome. Chiar sunt speriata, sper sa nu fie nimic grav.

Raspunsuri (4)

FreeStyle11

acum 9 ani

E greu de precizat fara control medical, cel mai indicat este sa consulti un medic neurolog.Faptul ca presiunea a coborat spre umar nu spune nimic, o fi nevralgie, o fi vreun vas de sange etc.Daca nu ai si alte simptome, parerea mea este ca nu e grav, dar dute la neurolog cat mai repede, asa pt orice eventualitate.Durerea si presiunea apar dupa efort fizic? la o anumita ora sau pe o anumita vreme? practici vreun sport?

membru1996

acum 9 ani

Durerea apare si dispare... nu sunt anumite momente ale zilei in care ma doare mai rau sau deloc. Da, practic de un an de zile atletism. Merg de trei ori pe saptamana la antrenament, ceea ce ma oboseste destul de tare

FreeStyle11

acum 9 ani

Raman la parerea ca trebuie sa consulti un neurolog, sau mai intai dute la internist si el va decide unde sa te trimita.Sportul poate sa faca mai rau, dar nu e cauza, oricum nu te lasa daca nu te simti rau, si mai ales daca nu-ti zice doctorul.

Jullllia

acum 8 ani

Stările de oboseală pe care le aveți acum și vi se par anormale ar trebui să vă trimită la un medic. Dar cum la noi ajung în spitale oameni de tot felul cu titlul de medic, nu cred că aveți curajul să consultați vreun medic.

Simțiți niște noduli la gât, în claviculă?

Ați făcut o hemoleocogramă?

Durerile de cap pot fi de la prea mult efort, din cauza unor afecțiuni oftalmologice, dar chiar și hematologice.