DURERE DE CAP

Migrena

Postata de Adrian524 cu 15 ani in urma.

Salut!E posibil ca din cauza spasmofiliei sa ai dureri de cap aproape zilnic???Am spasmofilie de tip neurovegetativ(pe baza de nervi,stres......)Help!!!!!!

Raspunsuri (2)

andrei178

acum 15 ani

Sigur e posibil. Vorbeste cu un terapeut, dupa ce ai analizele la zi. Sanatate!

Elena343

acum 15 ani

Buna mysha,

Spasmofilia este o ,,boala,, care se manifesta prin hiperexcitabilitatea neuromusculare, fapt pentru care apar si (cateodata) lipse de calciu, dureri de cap, febra, insomnii, transpiratii reci, si in cazuri rare convulsii.

Daca spui ca e pe baza neurovegetativa, inseamna ca esti destul de stresata in privinta unui lucru.

Spasmofilia poate fi ereditara, asa ca daca cunosti o ruda de grad I (in familie) cu asa ceva, te sfatuiesc sa te linisteti, sa te preocupi mai mult ca activitatile sportive. Bineinteles daca mai si lucrezi la PC nu mai vorbesc despre consecinte.

Totusi ca sa fii sigura, fa-ti un CT, sau RMN (computer tomograf sau rezolutie magnetica), sa te linisteti. Si cum spune si Dora, fa-ti analizele (sange/urina/fecale).

Multa sanatate, calm, si du-te la un Neurolog si Cardiolog (daca ai problema cu TA)