Durere de cap

Migrena

Postata de oanaa11 cu 12 ani in urma.

De catva timp am dureri groaznice de cap, cam de vreo 4-5 ani. Problema e cand intervine durerea imi amorteste dantura si simt intepaturi in ochiul stang. Am si o senzatie puternica de voma care trece cand trece si durerea. Durerea o simt frontal, lateral stanga si dupa cap.
La inceput era o data de doua ori pe luna acum destul de regulat. Cand sunt acasa ma incapaciteaza complet din a face ceva prin casa. Nu stiu ce investigatii sa cer, cine a mai trecut prin asa ceva ce imi poate recomanda??
Analgezicele nu ma prea ajuta...

Raspunsuri (2)

Marian

acum 12 ani

Un control neurologic, RMN ati efectuat? Clinica Anadolu din Istanbul va poate oferi solutii in acest sens www.anadolumedicalcenter.ro

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Cefaleea (durerea de cap) apare in legatura cu surmenajul intelectual sau fizic, nerespectarea ritmului somn-veghe, stari de foame, situatii conflictuale, schimbari meteorologice, intoxicatii cronice, alcoolism, tabagism, abuz de cafea; migrena instalata unilateral in regiunea frontala sau temporala si se extinde asupra intregii jumatati a capului, insotita de hipersensibilitate la lumina si zgomot, de o hipersensibilitate a pielii capului si paloarea cutanata a fetei de aceeasi parte, ameteli, excitatie psihica, tahicardie(batai rapide ale inimii peste 100 pe minut), transpiratii profuze, greturi intense si varsaturi; alte cauze: sinuzite, nevralgie arnold- durerea cuprinde jumatate fata si craniu, puseu.