durere de cap

Migrena

Postata de fetitzacuminte cu 12 ani in urma.

de cativa ani am o durere de cap ciudata...si chiar imi da batai de cap foarte mari si in ultimi 2 ani am aceasta durere mai frecventa.In partea dreapta a capului se localizeaza durerea si ma tine chiar si 3 zile durerea! ce ar putea cauza durerea asta? ar putea fi ceva grav? care ar fi primul pas care ar trebui sa-l fac?

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Cauzele apariţiei cefaleei (durerea de cap) sunt multiple reprezentate de: afecţiuni oculare (ex: glaucom, tulburări de vedere), afecţiuni ORL (sinuzită, otită), dentare sau reumatologice (artroza cervicala), administrarea unor medicamente (vasodilatatoare), febra sau existenţa unor afecţiuni neurologice, a unei hemoragii meningiene, a unei meningite, a unor tumori cerebrale, a unui hematom cerebral posttraumatic sau a unui anevrism cerebral sau a prezenţei hipertensiunii intracraniane.
În cazul d-vs ar putea fi vorba de simple migrene dar şi de existenţa unor afecţiuni mai grave precum cele enumerate mai sus, din această cauză fiind indicat şi recomandat consultul în primul rând al medicului de familie care în funcţie de concluziile anamnezei şi a unui examen fizic va face trimiterea spre medicul specialist (ORL, neurolog, oftalmolog, etc.)