Durere de cap instalata dupa exercitii fizice anume exercitii pt abdomen cu greutate mare

Migrena

Postata de babyboom cu 12 ani in urma.

Salut, dupa ce fac exercitii fizice pt abdomen folosind greutati de peste 10 kg pt muschii abdominali a doua zi dimineata imi apare o durere de cap localizata din cate am observat in zona temporala sau occipitala
CE vroiam sa intreb ,se poate agrava cumva sau pot apareaea complicatii daca folosesc greutati de 14 15 kg pt exercitiile abdominale i pot actiona asupra gatului si creste tensiunea craniana sau ceva de genul acesta??

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

exercitii cu astfel de greutati (10-15kg) ar trebui efectuate sub indrumarea unui antrenor de fitness, ce poate urmari pozitia corecta a corpului si de a nu suprasolicita anumite segmente (coloana cervicala, coloana lombara) , ducand astfel la uzura lor. durerile din zona occipitala pot proveni prin contractura exagerata a musculaturii cervicale.