Durere de cap in prezenta aerului conditionat

Migrena

Postata de unknownguy cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
de ceva vreme (~ 1..2 saptamani) am dezvoltat o sensibilitate in momentul in care ma aflu intr-o incapere in care exista aparatura de aer conditionat pornita sau sunt expus curentului de aer.

Fenomenul se manifesta prin dureri pulsatorii in zona dreapta a capului (mai precis zona mediana spre spate , nu si ceafa ) si persista cateva ore.

Tensiunea ramane in limitele normale, 12/8 nu se inregistreaza modificari, nu am febra sau alte semne .

Am facut testul acela de atingerea a pieptului cu barbia insa nu pot spune ca exista dificultati in special in perioada in care nu sunt expus aerului conditionat .

Exista nevralgii declansate de aerul conditionat ?
Pot face ceva in vederea ameliorarii problemei (desigur in afara de oprirea aerului conditionat care nu este totdeauna posibila ) acupunctura, etc ?

multumesc,

Raspunsuri (2)

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Medic Epuran

acum 12 ani

Unul dintre efectele neplacute ale folosirii aparatelor de aer condiţionat este rerezentat de cefalee (durerea de cap), alături de răceală, rinită, sinuzită, laringită, pneumonie, astm, dureri de masele, de spate, dureri intercostale, etc. Încercaţi să evitaţi pe cât posibil folosirea lor.