De la ce ma poate durea capul,in fiecare zi,de trei saptamani incoace ?

Migrena

Postata de Lau96 cu 10 ani in urma.

Buna .
De trei saptamani incoace am dureri zilnice de cap . Mentionez sa spun ca sunt niste dureri ciudate , cateodata ma doare fruntea , cateodata in spatele capului , cateodata in mai multe locuri in acelasi timp ... Nu sunt sigura de la ce sunt,insa cert este faptul ca intensitatea durerii creste si scade , insa durerea nu dispare . De asemenea,cunoscutele pastile pe care le luam cu totii in cazul durerilor de cap (paracetamol sau ibuprofen) , nu functioneaza deloc .
Nu sunt foarte puternice,rareori mi s-a intamplat sa fiu nevoita sa ma pun in pat pt ca nu eram buna de nimic din cauza acestor dureri . Insa sunt enervante , si din cauza lor , nu ma pot concentra sa fac nimic .
Mentionez ca am 17 ani , si nu am avut niciodata probleme grave de sanatate .

Poate fii din cauza stresului cumva ? In acest moment trec prin niste momente foarte grele , impreuna cu familia mea .

Raspunsuri (11)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Da, foarte probabil sunt din cauza stresului, insa , ar fi bine sa consultati si un medic ( internist sau neurolog) pentru evalaure.

Aicha

acum 10 ani

Buna,
cred ca fiind vara, se poate sa fi stat in aer conditionat, geamuri deschise, ventilator, etc. iar astea te-au afectat. probabil o forma de spondiloza/spondilita ceva. cred ca ceea ce iti trebuie este ketonal.
totusi, iti recomand sa mergi la un medic reumatolog. succes

daniela

acum 10 ani

buna numele meu e daniela locuesc an londra dea un an de zile am dureri de cap si de spate am fost la fel si fel de raze si am baut fel si fel de penchilas ca an urma cu 7 luni sa mi se spuna ca am probleme cu coloana si mau diagnostica cu fybromialgia an concluzie am dureri de cap pentu-ca am aceasta boala si mi sa mai spus ca nu ai tratament special penrtu asa ceva iau de vreo 6 luni tramadol de la care dorm si durerile sunt tot an locul respectiv mentionez ca aceste pastile sunt cele mai puternice si contin morfina ajung la 12 pastile pe zii .ma duc la consult de 3 ori pe saptamana si degeaba nu ma poate ajuta prima data am anceput cu dureri de cap ,la 0 saptamana ma durea spatele acum mador toate anchieturile tendoanele si muschi parca am gripa .atat mi se spune bea tramadol cand te ia durerile ptr alt tratament nu este si sa fac gimnastica .iar cand ma ia durerile anebunesc raman ca paralizata antro singura pozitie mai bine 4 minute ce pot sa spun mai bine sa mor decat sa am acete dureri MULTUMESC EMAIL [email protected]

Aicha

acum 10 ani

Buna. tu trebuie sa tratezi cauza, nu doar efectele. tramadolul e pentru durere. ar trebui sa ieiceva antiinflamator care sa se preteze pentru oase. eu zic sa mergi la un reumatolog. sanatate

Dr. Tamara Marcovici

acum 10 ani

Buna ziua. Iti sugerez sa-ti controlezi tensiunea arteriala. Si neaparat programeaza-te pentru consult la medicul de familie. Multa sanatate!

Ela.Dumitrascu

acum 10 ani

Ai mentionat faptul ca nu ai alte afectiuni,iar durerile sunt legate de un eveniment stresant din viata ta.Cefaleea psihogena apare in acest context,este usoara sau moderata,persistenta si nu trebuie confundata cu migrena,nu este insotita de alte simptome.In cazul in care cefaleea nu cedeaza se recomanda analgezice usoare,eventual psihoterapie.

mihaikon

acum 10 ani

taie aspartamul din alimentatie ,complet

Georgiana Nicoleta

acum 10 ani

Buna ziua!Numele meu este Georgiana,am 20 de ani si ma confrunt de vreo 2 saptamani cu o durere foarte persistenta de cap.Tin sa mentionez ca aceasta durere de cap este insotita de niste amorteli foarte ciudate la nivelul membrelor,nu pot sa.mi mai misc degetele,respiratia este mult mai scurta,iar ritmul cardiac este mult mai alert decat deobicei.Plus de asta,am o stare de ameteala,nu am forta si nici vlaga....Tin sa mai adaug faptul ca in urma cu 2 ani de zile am fost informata de catre medicul cardiolog ca am fibrilatii si mi s.a prescris distonocalm si aspacardin.Nu stiu daca este ceva grav sau daca este cazul sa apelez la un consult medical mai amanuntit.Astept cu nerabdare rasp dv.Va multumesc!

Georgiana Nicoleta

acum 10 ani

Buna ziua!Numele meu este Georgiana,am 20 de ani si ma confrunt de vreo 2 saptamani cu o durere foarte persistenta de cap.Tin sa mentionez ca aceasta durere de cap este insotita de niste amorteli foarte ciudate la nivelul membrelor,nu pot sa.mi mai misc degetele,respiratia este mult mai scurta,iar ritmul cardiac este mult mai alert decat deobicei.Plus de asta,am o stare de ameteala,nu am forta si nici vlaga....Tin sa mai adaug faptul ca in urma cu 2 ani de zile am fost informata de catre medicul cardiolog ca am fibrilatii si mi s.a prescris distonocalm si aspacardin.Nu stiu daca este ceva grav sau daca este cazul sa apelez la un consult medical mai amanuntit.Astept cu nerabdare rasp dv.Va multumesc!

MembruMobileAppbarieralux

acum 6 ani

Buna seara.am.aceeasi.pb ca a lui lau96.cum.pot lua legatura cu aceasta pers.? Astept.un raspuns la.mail barieralux@ adresa_web_filtrata .ms

MembruMobileAppbarieralux

acum 6 ani

adresa_web_filtrata .prin aceleasi simptome.trec si eu.nu stiu de la ce este.nici un doctor nu si da seama. cica e de la stres.