de ce am dureri foarte mari de cap

Migrena

Postata de alexxandra cu 13 ani in urma.

de mica am dureri foarte mari si ingrozitoare de cap...pe la 8,9 ani nu mai stiu sigur am avut o criza de cap care ma facut sa ajung atunci la spital...mau pus atunci la niste aparate dar nimic..... au zis atunci ca nu am nmk....dak nu am nmk atunci de ce tot timpu am dureri ingrozitoare de cap?de ce nu imi trece cu nici o pastila pe care o iau?se poate sa fie ceva grav?doctora de familie a spus atunci ca este de la adolescenta ..acum am 22 de ani nu cred ca ar mai fi adolescenta...va rog din suflet sa imi raspundeti..astept raspuns

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Mergi la un medic neurolog pentru teste (RMN, EEG, eventual tomografie). Daca nu se vede nici o formatiune (chist, etc), atunci s-ar putea sa ai un sindrom migrenos cu care vei trai toata viata si vei invata sa il controlezi si tratezi. Dar inainte de asta, trebuie sa vezi daca nu e altceva. Chestia cu criza de cap mie imi suna a epilepsie. Epilepsia nu se manifesta doar cu acele crize convulsive. La unele persoane da doar niste migrene teribile. Trebuie insa tratata pt a nu se ajunge la crize. De asta spun ca trebuie analize inainte.

colnago

acum 13 ani

Iti recomand sa faci un tratament naturist cu bautura bioactiva Tahitian Noni, are efect de calmare a diferitelor tipuri de dureri, cu o eficacitate de 75% fata de morfina, doar ca nu creaza dependenta. Nu este medicament, nu inlocuieste tratamentul prescris de medic.

mariann

acum 9 ani

buna alexandra. as vrea si eu sa stiu daca ai rezolvat problema cu durerile de cap. Din postarea ta am cam aceleasi simptome ca tine si de la aceeasi varsta. Mi-am facut toate analizele, computer tomograf, iar intr-un final un RMN unde mi.au spus ca am sinuzita maxilara purulenta. Recent am fost operat de sinuzita etmoidala dar durerile nu au disparut. Uneori durerea de cap este insotita de pulsatii puternice in tot capul. Mentionez ca am 21 de ani.