cefalee

Migrena

Postata de alexandra91GL cu 12 ani in urma.

de 4 luni am dureri cumplite de cap.de cele mai multe ori ma doare in zona frontala,dar uneori simt intepaturi in tot capul.sunt obosita mai mereu.am facut un control la ochi,port ochelari,dar nu asta este problema.am facut analize din care a reiesit ca am anemie.mentionez ca am stari nervoae,stari de anxietate.poate fi o astenie nevrotica?multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa va adresati medicului de familie pentru obiectivarea anemiei si stabilirea investigatiilor suplimentare ce se impun (o sideremie, feritina etc); Cefaleea apare in legautra cu surmenajul intelectual sau fizic, nerespectarea ritmului somn-veghe, stari de foame, situatii conflictuale, schimbari meteorologice, intoxicatii cronice, alcoolism, tabagism, abuz de cafea, in boli infectioase insotite de febra sau in stari anoxemice (anemii). Cefaleea vasomotorie are caracter de apasare difuza, uneori chinuitoare, alteori se prezinta sub forma de intepaturi, sfredelire, tractiuni sau "lovituri de ciocan".
ar fi bine sa va adresati medicului neurolog pentru stabilirea caracterului durerii (exista cefaleea vasomotorie, cefaleea din afectarea sinusurilor fetei, din nevralgiile nervilor intracranieni)