cefalee?

Migrena

Postata de bvc1 cu 12 ani in urma.

am dureri de cap ;mai exact timpla stinga,partea de cap de deasupra timplei stingi ,globul ocular si deasupra ochiului sting.Am fost la medic (am ajuns cumva la urgente),mi-a facut o injectie cu carbazepina si mi-a mai dat o pasteluta. durerea a cedat siam continuat tratament cu carbazepina si milgama.Dupa trei zile de tratament durerea a reaparut exact la fel.ce medic specialist trebuie sa consult? Am si diabet, insulinodependent

Raspunsuri (2)

alina k

acum 12 ani

milgama este un produs care se ia de 2 ori pe an , de preferinta primavara si toamna , se recomanda in afectiuni ale sistemului nervos (paralizii) si diabeticilor., iar CARBAMAZEPINA este recomandat in special in forme mixte de epilepsii sau stari algice in cadrul neuropatiei diabetice.nu ati descris prea bine problema dvs.,cat de des aveti migrena ,in ce perioada a lunii( in cazul in care sunteti femeie ), ce varsta aveti ....Aceste dureri se mai pot trata cu SUPATRIPTAN 100 , IMIGRAM , etc ,se dau pe reteta consultandu-va medicul de familie,si se ia doar la nevoie . fiind si diabetic se recomanda odihna multa . multa sanatate !!!

alina k

acum 12 ani

SUMATRIPTAN 100 - scuze ,m-am grabit si am gresit denumirea . in farmacii se mai gaseste si sub denumirea de XIBIMER -cu aceiasi compozitie
.