cefalee si migrena

Migrena

Postata de Elisa777 cu 11 ani in urma.

Buna seara! De 3 saptamani au inceput migrenele care imi dau dureri de cap de toate felurile : presiune in varful capului,senzatie cateodata de arsura,pielea varfului de cap este extraordinar de sensibila ca daca o ating ma doare si mai rau...apoi durerea trece peste tot...ceafa,frunte,cu senzatie de cap prins in "cerc" si toate acestea imi dau ameteala.Am f la medic neurolog care mi-a recomandat paracetamol.Normal ca nu a dat rezultat!
Va rog f mult sa-mi raspundeti la 2 intrebari: dimineata cand ma trezesc 1-2 ore sunt linistita fara migrene,daca din greseala pun mana pe crestetul capului...incepe migrena...oare de ce este asa de sensibil scalpul?Dupa ce ca imi creeaza atatea necazuri migrena asta zilnic,mai se accentueaza si daca pun mana pe crestetul capului,nu inteleg care este fenomenul.
A 2a intrebare,va rog f mult pt ameliorarea ametelilor ce puteti sa-mi recomandati intre bilobil forte si betaserc sau stugeron?Stiu despre aceste medicamente pt ca am citit prospecte!Care dau rezultatele cele mai bune?Mii de multumiri!

Raspunsuri (6)

luki

acum 11 ani

ia redergin 10pic/zi,Quarelin 2/zi,Alanerv 1-2/zi.sanatate

Elisa777

acum 11 ani

Va multumesc fff mult! O sa iau cat de curand!

Nicoleta

acum 11 ani

Buna ziua,
E bine sa consultati un ORL ist.Am avut aceeasi situatia si dupa 2 ani de tratament si controale neurologice, in van, am ajuns la ORL sa descopar o sinuzita cr.care nu stiu daca poate fi tratata medicamentos.

lidia40

acum 11 ani

Nicoleta, pt mine sinuzita a fost cea mai grava boala, caci pt ameliorare trebuia sa iau antibiotice pana la alergie. Dar, dupa 2 sedinte de acupunctura am terminat cu antibioticele si cu sinuzita de 3 ani. An fost la o dr. chinezoaica.

lidia40

acum 11 ani

Va recomand sa incercati si bioenergie . Eu mi-am rezolvat multe probleme de sanatate (sinuzita, reumatism, chisturi ovariene) prin bioenergie si acupunctura. Am ales aceste metode pt ca nu au efecte secundare.

burebista

acum 11 ani

Aromaterapia chiar functioneaza?

Multi dintre dumneavoastra inca nu sunteti convinsi de veridicitatea functionarii acestei metode de terapie.De altfel ,aromaterapia este vazuta ca si un concept cu totul nou. Asa cum am spus si in articolul precedent, aromaterapia are radacini vechi,fiind recunoscuta ca metoda de tratament de cel putin 80 de ani.
Totusi ,terapia va ajuta in lupta cu invingerea unei stari psihice precare,cu simptomele maladiilor si cu siguranta va imbunatati starea fizica, reducerea stressului sau redresarea unor boli psihologice.Nu trebuie sa va ganditi ca toate acestea vor disparea ca prin minune.Pur si simplu aromaterapia poate ajuta la convietuirea cu simptomele maladiilor.
Cititi mai multe pe http://dragos67.blogspot.ro