buna!

Migrena

Postata de ioana681 cu 15 ani in urma.

De curand am fost diagnosticata ca ac***a cefalee tensionala( vertiginos de etiol)( cred ca am scris bine), si am primit medicamente le i-au insa imi provoaca o stare de ameteala.Mi s-a spus sa fac si IRM cranian...insa intrebarea mea e nu e prea dur tratamentul pe care l-am primit(celebrex,mydocalm,nigergolina,magne b6)? am doar 21 ani. Va rog sa-mi raspunde-ti. Multumesc

Raspunsuri (4)

ramona10578349

acum 15 ani

Nu e prea mult. Fiecare medicament actioneaza pe cate ceva. De exemplu celebrex e antiinflamator, mydocalm e decontracturant muscular, nicergolina ajuta la o mai buna irigare a creerului. Deci toate fac cate ceva, dar banuiesc ca ai citit si tu prospectele. Asa ca ia-le fara probleme daca nu le-ai luat deja si o sa te simti mai bine, o sa vezi. Bafta si multa sanatate!

diana375

acum 15 ani

Buna Viviana,
Incearca si alt medic, iar daca medicamentele sunt prea tari nu le mai lua. Nu trebuie sa te opresti doar la un medic.
In aceeasi situatie am fost si eu numai ca de alta natura, cea ginecologica, doctora mi-a recomandat cel mai bun anticonceptional, fiindca asa i-am cerut, Jasmine numai ca mi-a fost foarte rau, ma durea ceafa, simteam o presiune si cel mai rau e si adormeam imediat, asa ca l-am intrerupt. Deci cauta alt doctor ca esti fata tanara!!

GEORGIANA6120494

acum 15 ani

buna,
si eu am fost diagn.cu cefalee de tip tensional
dr.neurolog mi-a dat tratament pe trei luni de zile:magne b6,10 zile pe luna,memotanalec,calcivid si amitriptilina.inca nu a trecut o luna de tratament,dar parca sunt spre bine.....asta dupa ce din august anul trecut am primit o gramada de diag.
dan,din cluj

dana

acum 11 ani

Buna...am fost si eu diagnosticaata cu boala artrozica ...printre alte medicamente mi-a dat si celebrexul asta...dupa o pastila am sesizat pe pielea mea in doua locuri aporape de axila la ambele maini, doua pete rosii.....am intrat aici sa ma interesez de reactii adverse...si slava domnului am citit ca pot aparea diferite umflaturi si roseata alea pielii....m-am linistit , nu o sa le ma iau...o sa merg la medicul de familie sa-i relatez cele intamplate...sanatate tuturor !
aveti grija de voi.....