amorteala ceafa pe partea stanga

Migrena

Postata de Claudia Constanta cu 12 ani in urma.

Care ar putea fi cauzele care duc la durerea si amorteala ceafa pe partea standa si durere de cap tot pe partea stanga?

Raspunsuri (3)

Mihaela22120678

acum 12 ani

Cel mai frecvent este vorba despre o spondiloza cervicala, adica reumatism la nivelul coloanei vertebrale cervicale.

Medic Epuran

acum 12 ani

Identificarea exactă a cauzei se poate stabili doar dupa efectuarea anamnezei, a unui consult fizic şi a umor investigaţii (conteaza momentele in care apare cefaleea, daca aceasta apare in momente de repaos, de efort susţinut sau de stres extrem).
Principalele cauze care generează amorţeala capului şi a cefei, însoţite de cefalee sunt:
1. spondiloza cervicală
2. intoxicaţia alcoolică
3. accidentul vascular cerebral
4. insuficienţa circulatorie cerebrală
5. tumorile cerebrale

iulia

acum 9 ani

tumorile cerebrale,accident vascular, daca aveti tumoare la cap ea este in partea dreapta mergeti urgent la medic