Ameteala si dureri de cap

Migrena

Postata de cu 14 ani in urma.

Buna ziua,

Prezint dureri foarte dese de cap, de 2-3 ori pe saptamana, nu suport lumina, am ameteli si senzatii de varsare. Am facut mai multe analize, din care a rezultat ca nivelul prolectinei este foarte mare. motiv pentru care fac tratament cu Dostinex. Din ce cauza este prolactina mare?

De asemenea, trebuie sa mentionez ca durerile de cap de agraveaza in special vara, cand este cald.

Raspunsuri (4)

Medic de garda

acum 14 ani

Stimata doamna,

Simptomatologia descrisa si tratamentul urmat cu Dostinex se incadreaza in diagnosticul de prolactinom. Acesta este o tumora benigna localizata la nivelul hipofizei, glanda situata la nivelul creierului in saua turceasca, care secreta in exces prolactina. De aceea aveti nivel crescut al prolactinei. Tratamentul pe care il urmati este corect. Este necesar sa efectuati si un RMN cerebral pentru certitudinea diagnosticului.

Se recomnada evitarea expunerii la soare, mai ales in zilele de canicula. De asemenea, se recomanda efectuarea periodica la medicul curant precum si determinarea prolactinemiei pentru urmarea unui tratament corespunzator.

Sper ca indicatiile pe care vi le-am furnizat, sa va ajute sa intelegeti mai bine starea dumneavoastra de sanatate. Insa, pentru a stabili diagnosticul corect si o medicatie adecvata, sunt necesare unele investigatii suplimentare.

lidia

acum 14 ani

glanda hipofiza poate fi imp;icata si in cazul senzatiei de strangulare

lidia

acum 14 ani

am facut rmn nu este prolactinom ,prolactina mare in continuare dupa brocriptin

HERESCU EDWARD ION

acum 10 ani

Buna ziua in cit timp se poate ameliora aceasta boala tinand tratament cu Dostinex. Multumesc