Am dureri de cap

Migrena

Postata de Ankara cu 10 ani in urma.

Buna ziua. De ceva zile am niste dureri de cap,nu sunt persistente si sunt in diferite locuri: ba in partea stanga,ba in partea dreapta,ba in zona fruntii etc.Eu nu sunt obisnuita cu durerile de cap,rar mi se intampla. Mai simt si o presiune pe capul meu,ca ma preseaza ceva. Ma simt obosita si mi-e foarte somn. Alte simptome nu am.Tin sa mentionez ca sunt in timpul ciclului .Poate fi si asta o cauza?Am 15 ani.
Multumesc:)

Raspunsuri (9)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

Simptomele tale sunt probabil in relatie cu menstruatia. Unele femei acuza dureri de cap, spate, burta, etc in aceasta perioada

Ia un antiinflamator (nurofen, ibalgin)

sieuaici

acum 10 ani

Daca durerile pe care le acuzi persista si infara ciclului menstrual, poate ar fi cazul sa iti faci un control oftalmologic. Cea mai frecventa cauza a durerilor de cap este slabirea muschilor vederii si fortarea acestora..

Ankara

acum 10 ani

Am purtat ochelari de cand eram mica pana la 8-9 ani. In clasa a 7-a ,la fel,doar ca nu erau permanenti,erau doar pentru scris si citit si de atunci nu mai am probleme cu vederea,zic eu. Desi am momente in care ma supara.

Miu

acum 10 ani

Senzatia de presiune si cefaleea aceasta cu durere care ''migreaza'' e s[ecifica si cefaleei de tensiune,de stres apare la persoanele anxioase prin incordarea muschilor.

Ankara

acum 10 ani

Deci nu poate fi vorba de meningita? De asta mi-e frica,desi stiu ca nu doare tot timpul.

Miu

acum 10 ani

Vad ca ai mai postat alt subiect legat de treaba asta,nu,din ce tot scrii acolo si ti s-a explicat concret,nu ai meningita!Mergi la psiholog si cefaleea de stres si panica asta legata de boli iti provoca toate senzatiile!

elena

acum 10 ani

am 53 de ani,am trecut acu 2 ani printr-un soc. am intrat intr-o depresie am fost la un medic neorolog la IASI care m-a trimis la EUROMEDICA am facut un CT.in urma rezultatului mi-a recomandat siptomin si din adoua saptamina a completat cu sermion.primul mi-a dat somnolenta iar al doilea ameteli am facut tratament 3 luni ,iar eu am in cotinuare durere de cap stari de agitatie,neliniste pentru orice lucru ,sunt constienta ca sufar de o boala ,mie frica sa nu clachez psihic..am vazut un caz care se plingea ca ar putea fi de la o tensiune oculara,si eu port ochelari de 5 ani ,poate sa fie un motiv dar cu starea de neliniste e sa fac. multumesc

dobre

acum 8 ani

Si eu am aceiasi simtome cand sunt l menstruatie ce pot sa fac .am ameteli.dureri de cap

elena

acum 8 ani

Am dureri de cap de foarte multi ani,cand in stanga cand in dreapta acum simt ceva ciudat si la nas,simt nevoia sa dorm cand ma doare capul,cand ma enervez sau cand este galagie in jurul meu ma doare mai tare,ma simt slabita,am stare de voma dar nu tot timpul,simt ca nu pot respira bine,ce pot face?