Ciupercă piciorului?

Micoza fungoida

Postata de Utilizator11709421257 cu o saptamana in urma.

Bună seara! Cum pot scapa de ciuperca piciorului, ce remedi în casa pot face pt a scapa.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Exista mai multe remedii casnice pe care le puteti incerca pentru a scapa de ciuperca piciorului.

1. Otetul: Acesta este un antifungic natural, iar o baie cu otet de mere poate fi un tratament eficient. Amestecati doua parti de otet de mere cu o parte de apa si inp***ati-va picioarele pentru 30 de minute in fiecare zi.

2. Usturoiul: Acesta contine alicina, o substanta cu proprietati antifungice. Maruntiti cateva catei de usturoi si amestecati cu ulei de masline. Aplicati amestecul pe partea afectata si lasati sa actioneze 30 de minute, apoi clatiti.

3. Bicarbonatul de sodiu: Amestecati o jumatate de cana de bicarbonat de sodiu cu o jumatate de cana de apa calda si formati o pasta. Aplicati-o pe partea afectata, lasati sa actioneze timp de 20 de minute si clatiti.

4. Uleiul de arbore de ceai: Este un antifungic puternic. Aplicati cateva picaturi pe zona afectata, de doua ori pe zi.

Daca remediile casnice nu dau rezultate, este recomandat sa consultati un medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ingrijirea-unghiei/pasi-importanti-pentru-refacerea-unghiilor-cu-micoza_20630
sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/trateaza-micoza-unghiei_19391
sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/onicomicoza-infectia-fungica-a-unghiei_1347