Uter fibromatos

Menopauza

Postata de Stefi.17 cu 11 ani in urma.

Mama mea are un chist pe ovarul stang si un uter fibromatos. De ceva vreme are hemoragii si are 45 de ani. Ce o sfatuiti sa faca? Ce puteti sa ii spuneti despre histerectomia pe cale vaginala? Multumesc.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este indicat sa consulte medicul ginecolog, care, dupa o evaluare amanuntita, va decide tipul de tratament ( in functie si de experienta medicului). E drept ca recuperarea dupa histerectomia pe cale vaginala este mai rapida faa de cea pe cale abdominala.

eva40

acum 11 ani

e o moda histerectomia si chirurgii traiesc bine din asta!!!!!!
nu faceti p***ai.Mama ta are o problema,care se va vindeca curand.Ovarele sunt ok,chisturile se retrag iar uterul....da,ea sufera din cauza copiilor sau a sotului....100%
pot sa-ti dau explicatii,operatia n-o ajuta
scrie-mi
***@yahoo.com

mihaela

acum 8 ani

Si eu am fost sfatuita sa fac histerectomie, dar imi este ingrozitor de frica. Am 48 de ani si tot aman operatia de foate mult timp (irca 2 ani). Merg la ginecolog din cand in cand, am fost si la chirurg acum 2 luni cand mi-a fost foarte rau, dar ... aman operatia. Mi-e frica. Ce altceva as putea sa fac? Fibromul este foarte mare, hemoragiile sunt din ce in ce mai puternice, tratamentul cu orgametril si vitamin e nu a fost efficient.