tratament

Menopauza

Postata de NarcisaPP cu 10 ani in urma.

Buna ziua! Ma numesc N arcisa ,am 45 ani , din 19.02.2013 nu am mai avut ciclu menstrual ,am fost la ginec. si a spus ca s-ar putea sa intru la menopauza , am facut si o serie de analize. Intrbarea mea este pot lua un tratament prescris de medic s-au las sa urmeze cursul de la natura? multumesc

Raspunsuri (2)

Monica

acum 10 ani

Bună, Narcisa, și eu am 45 ani și n-am mai avut ciclu din 24 martie (suntem foarte stresate în vremurile de acum). Ei bine, m-am sfătuit cu medicul iar în cazul meu decizia a fost să lăsăm natura să-și urmeze firesc cursul (45 de ani e o vârstă de la care se consideră că menopauza nu e patologică, deci e OK). Acum, eu am 2 copii, am și alte probleme de sănătate și nu mai vreau să mai dau peste cap organismul cu alte tratamente hormonale...Cred că trebuie să te consulți cu medicul de familie (un medic generalist, nu ginecolog, că ei au pledoarie pro domo). Sănătate și succes!

NarcisaPP

acum 10 ani

Multumesc frumos pt. raspuns . Multa sanatate si numai bine!

Narcisa