tratament

Menopauza

Postata de larisa-alexandra cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Am 58 de ani si de 11 ani sant la menopauza. Am efectuat testul Babes-Papanicolau si rezultatul este:" modificari reactive asociate cu atrofie si inflamatie". Mi s-a prescris Ovestin ovule, fara sa fiu intrebata de alte afectiuni. Eu urmez tratament pentru inima si tensiune, tensiune care dataorita tratamentului este stabilizata la 12/7 iar in prostect am citit ca aceste ovule sant contraindicate in HTA. Ce sa fac, sa urmez tratamentul sau nu? Multumesc.

Raspunsuri (5)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ovestin ovule contine estriol, un hormon estrogenic, indicat in prevenirea infectiilor recurente la nivel vaginal si al tractului vaginal superior, pentru acuze vaginale ca uscaciune, prurit, dispareunie (dureri in timpul contactului sexual); pentru simptomatologia mictionala de menopauza (disurie si mictiuni frecvente) si a incontinentei urinare moderate. Toate acestea sunt determinate de atrofia uro-genitala (vulva, vagin, uretra, vezica urinara), prin deficitul de estrogeni, firesc in menopauza.
In timpul tratamentului trebuie o monitorizare riguroasa a tensiunii arteriale, daca apar modificari importante, se poate intrerupe tratamentul cu ovestin. Pentru ce v-a indicat tratamentul? Suferiti de vreuna din situatiile mentionate la inceput?

larisa-alexandra

acum 12 ani

Ovulele mi-au fost prescrise in urma rezultatului testului Babes-Papanicolau.

larisa-alexandra

acum 12 ani

eu as fi dorit un medicament pt inflamatie, dar nu mi-a spus nimic medicul care mi-a analizat rezultatul testului; dv. ce antiinflmator imi recomandati ? multumesc.

Carmen

acum 12 ani

Buna ziua, Am 39 de ani si de 2 ani am intrat la menopauza. Mi-am facut toate investigatiile necesare (papanicolau,mamografie,ecografie pelviana,analize la sange) in afara de FSH 156 , toate au iesit foarte bune. Din cauza bufeurilor, insomniilor, starilor de anxietate, durerilor de cap mi s-a prescris TSH Divina, tratament pe care nu l-am suportat. Am luat tincturi de banca ursului, marar,lemn dulce timp de 3 luni, klimactoplant si absolut nici o ameliorare a starilor astea care mi-au dat viata peste cap. Mai nou vaginul mi s-a uscat atat de rau ca nu mai pot avea contact sexual iar acum urmez cu OVESTIN ovule. Cat timp trebuie administrate aceste ovule , am inteles ca 2 saptamani cate un ovul pe zi seara iar pentru intretinere 2 pe saptamana, dar cat timp le iau pe acestea pentru intretinere? Cu respect,

Utilizator11701040858

acum 2 luni

Buna Carmen , ma confrunt cu aceeasi problema ca a ta , sunt curioasa ce ai mai facut , cum ti a mers cu ovestinul ? Multumesc