simptome

Menopauza

Postata de morarc cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Am 45 de ani, si de 6 luni am bufeuri, schimbari de dispozitie, oboseala, iar de doua luni ciclu la 18 zile (in loc de 28 la cit era de 33 de ani). Este menopauza?

Raspunsuri (3)

fusun

acum 11 ani

Consultati medicul endocrinolog.

morarc

acum 11 ani

multumesc de raspuns.
eu ma gindeam la consult ginecologic.
si mai aveam o intrebare: o mastita operata acum 13 ani, poate recidiva la menopauza?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Menopauza se instaleaza de obicei in jurul varstei de 50 de ani iar un diagnostic de menopauza se pune dupa lipsa menstruatiei de cel putin 12 luni. Modificarile hormonale ce apar in aceasta perioada pot duce la tulburari ale ciclului menstrual.
Va recomand sa consultati medicul ginecolog cu eventualitatea unui chiuretaj bioptic pentru a stabili natura sangerarilor.
Putin probabil ca acea mastita sa recidiveze dupa atata timp; poate fi o alta cauza cu aceeasi localizare.